Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Προμηθέας Πάτρας 76-80

clock 00:02 | 19/12/2018

Μπορεί να βρέθηκε και στο -16 στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο και έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε την νίκη επικρατώντας της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 80-76.
Τον δρόμο του για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Basketball Champions League βρήκε ο Προμηθέας μετά από την νίκη κόντρα στην Ολιμπία. Οι Πατρίνοι πραγματοποίησαν ένα κακό πρώτο ημίχρονο αλλά παίζοντας με ψυχή και καθαρό μυαλό στην τρίτη περίοδο και έχοντας τον έλεγχο του ματς από εκεί και ύστερα έκανε την ανατροπή και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.
Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ο Τόνι Μέιερ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, σημαντική η συμβολή των Λίποβι, Τσαϊρέλλη, Όντουμ που είχαν από 10 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους Σλοβένους, ο Μπατζίμ με 16.
Αξιοσημείωτο γεγονός είναι ότι ο Μάκης Γιατράς εμπιστεύτηκε τα Ελληνόπουλα, αποσύροντας τους Αμερικανούς και εκείνο ήταν το σημείο κλειδί που άλλαξε την εικόνα του ματς. Ο Μπατζίμ με τον Σάνον και τον Σπαν, θα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά, αλλά είπαμε, στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας είχε περισσότερους από έναν MVP κι έφτασε σε μία πραγματικά πολύ σημαντική νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-26, 58-60, 76-80.

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ: Μπατζίμ 16 (3/9 τρίποντα), Μπέγκιτς 12 (13 ριμπαόυντ), Τζόουνς 9 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς 2, Σπαν 15 (4/7 τρίποντα), Μπούμπνιτς, Μέσιτσεκ 2, Ρέμπετς 4, Σανόν 12, Σιμόνοβιτς 4.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Έλις 5, Χολ, Λίποβι 7, Μέιερ 18 (6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 10, Μπράουν 4, Γερομιχαλός 7, Γκίκας 8 (6 ασίστ, 2/5 τρίποντα), Όντουμ 10 (1), Παρκς, Σαλούστρος 8 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).