ΟΦΗ: Και τυπικά στη Super League με θριαμβευτική νίκη, 5-0 τη Σπάρτη

clock 18:54 | 27/05/2018

Ο ΟΦΗ επιστρέφει στη Super league ως πρωταθλητής της Football League. Στο φινάλε του πρωταθλήματος η Κρητική ομάδα, παρουσία 6.000 θεατών, νίκησε στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης τη Σπάρτη με 5-0 και κατέκτησε πανάξια το πρωτάθλημα ενώ ο Μάνος που πέτυχε χατ τρικ με 27 γκολ αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της Football League.
Αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα τη σκυτάλη πήραν Κρητικά μουσικά και χορευτικά συγκροτήματα δίνοντας ιδιαίτερο χρώμα στη φιέστα του ΟΦΗ

To φιλμ αγώνα
2' Σέντρα-σούτ του Μπολάκη, η μπάλα έφυγε παράλληλα, άουτ.
11' Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης έβγαλε τη σέντρα για το Μάνο, ο οποίος με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ. Το 25ο γκολ του επιθετικού του ΟΦΗ και πρώτου σκόρερ της κατηγορίας.
18' Κίτρινη κάρτα Γραικός.
19' Φάουλ του Λεάλ για τον Μάνο στο δεύτερο δοκάρι, πλασέ του επιθετικού του ΟΦΗ, διώχνει δύσκολα με τα πόδια ο γκολκήπερ της Σπάρτης.
22' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη στο τετ-α-τετ να πλασάρει άουτ.
25' Ωραία φάση για τον ΟΦΗ απο συνδιασμό Λεάλ, Βουό και τελευταίο αποδέκτη τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος πλάσαρε άουτ.
26' Το 2-0 για τον ΟΦΗ. Νέο γκολ απο τον Μάνο, ο οποίος σούταρε ιδανικά για το 2-0 μέσα απο την περιοχή. 26ο γκολ για τον επιθετικό του ΟΦΗ.
29' Νέα καλή στιγμή του ΟΦΗ με τον Μπολάκη να κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια, να βγάζει στον Μάνο ο οποίος πλάσαρε άουτ.
44' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία απο τον Μάνο, να πλασάρει άουτ εξ' επαφής!
+45 Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Παπαστεριανό να σουτάρει απο κοντά και τον τερματοφύλακα να διώχνει.
48' Σέντρα του Κοιλιάρα, η μπάλα περνάει λίγο έξω απο το δοκάρι!
55' Σέντρα του Κουτσιανικούλη, κεφαλιά του Μάνου, διώχνει δύσκολα ο γκολκήπερ της Σπάρτης.
57' ‘’Χάθηκε’’ η μπάλα στο Γεντί Κουλέ, απο Λεάλ και Μάνο, ο τελευταίος πλασάρει άουτ μόνος με τον τερματοφύλακα στον ωραιότερο συνδιασμό του αγώνα, που δεν έγινε γκολ.
65' Το 3-0 για τον ΟΦΗ. Ωραία πάσα του Λεάλ για τον Κουτσιανικούλη και εξαιρετικό τελείωμα του τελευταίου για το 3-0.
68' Το 4-0 για τον ΟΦΗ. Ωραία σέντρα του Κοιλιάρα, για τον Μάνο, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά για το 4-0, κάνοντας χατ-τρικ. (27 γκολ).
71' Το 5-0 για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης βρίσκει τον Παπαστεριανό, ο οποίος πλασάρει σωστά για το 5-0.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Λεάλ (69' Πουρτουλίδης), Βουό, Μάνος (71' Περογαμβράκης), Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κοιλιάρας (75' Μονιάκης), Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Ποτουρίδης.
Στον πάγκο είναι και οι: Παναγιώτου, Aργυρόπουλος, Φαζός, Μονιάκης, Ντίνας, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης.
Σπάρτη (Ζόραν Στοίνοβιτς): Μπακοδήμος, Καζβιρόπουλος, Κωστάκης (67' Μπέζας), Μουζακίτης, Κολτσίδας, Βοσνακίδης, Γραικός (59' Ρούμπος), Ciofu, Σάββα, Οικονομόπουλος, Δοδοντσάκης.
Παραλειπόμενα

*Συγκλονιστική εικόνα στο γήπεδο του ΟΦΗ, με πάνω απο 6 χιλιάδες θεατές στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος. Ο ΟΦΗ με νίκη κατακτάει τον τίτλο.
* Mε άσπρα μπλουζάκια που γράφουν "Black is Back!" οι περισσότεροι φίλαθλοι του ΟΦΗ. Μοιράστηκαν μπλουζάκια προσφορά της χορηγού εταιρείας του ΟΦΗ Stoiximan.gr.
*Aκόμη καπελάκια και μπάλες πετάχτηκαν στους φιλάθλους προσφορά της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925.
*Πριν την έναρξη υπήρξε μουσικό κρητικό πρόγραμμα απο το συγκρότημα του Γιώργου Γλυκοκόκαλου και χορευτικό πρόγραμμα.
*Στο Γεντί Κουλέ και ο πρόεδρος της Football league Λεωνίδας Λεουντσάκος παρακολουθεί το παιχνίδι μαζί με τον αντιπρόεδρο της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 Γιάννη Πολεμαρχάκη.