Ο Ολυμπιακός άνετα 15-2 το ΝΟ Χανίων

clock 20:32 | 20/03/2019

Ο Ολυμπιακός τέσσερις ημέρες μετά τη σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της Ζόλνοκ για το Τσάμπιονς Λιγκ, οι Πειραιώτες συνέχισαν την προέλασή τους στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν καμία δυσκολία απέναντι στον ΝΟ Χανίων τον οποίο νίκησαν με 15-2 για την Α1 πόλο.
Προηγήθηκαν 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, με τον Μπούσλιε να σκοράρει σε νεκρό χρόνο λίγο κάτω από το κέντρο του γηπέδου. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν εξαιρετικοί αμυντικά, κέρδιζαν μπάλες και...χτυπούσαν στην κόντρα. Έτσι δυο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 8-0 που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του δεύτερου οκταλέπτου.
Παρόμοιο σκηνικό και στο τρίτο οκτάλεπτο με τον Ολυμπιακό να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα και να ξεφεύγει 10-0. Τα Χανιά σκόραραν για πρώτη φορά στο ματς 2.46 πριν από το τέλος της περιόδου (10-1) για να ακολουθήσουν δυο ακόμη ερυθρόλευκα γκολ σε αυτό το οκτάλεπτο (12-1).
Στην τελευταία περίοδο, οι Δερβίσης, Σκουμπάκης σκόραραν στο πρώτο τρίλεπτο (14-1) με τον Ολυμπιακό να πιέζει και να μην επιτρέπει στην ομάδα των Χανίων να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Οι Κρητικοί βέβαια πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα πέτυχαν με τον Νάστραν το δεύτερό τους γκολ (14-2). Ο Κάκαρης 5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 15-2.
Τα οκτάλεπτα: 4-0, 4-0, 4-1, 3-1.
Ολυμπιακός: Φουντούλης 3, Γούνας 2, Μπούσλιε 2, Γενηδουνιάς 2, Δερβίσης 2, Νικολαΐδης 1, Κάκαρης 2, Σκουμπάκης 1.
ΝΟ Χανίων: Κατσουλάκης 1, Νάστραν 1.