O ΟΦΗ συνέτριψε 7-0 τον Παναιγιάλειο και επέστρεψε στην πρώτη θέση

clock 18:50 | 26/04/2018

Ο ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο καθώς συνέτριψε με 7-0 τον Παναιγιάλειο στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης και πέρασε και πάλι στην πρώτη θέση της Football League. H κρητική ομάδα είχε εύκολο έργο απέναντι σε έναν αντίπαλο χαμηλής δυναμικότητας και θέλει πλέον ένα βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο στην  Σούπερ Λιγκ. Πρωταγωνιστής των νικητών ο Δημήτρης Μάνος που πέτυχε χατ τρικ , μέσα σε 19 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και με 22 είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Κοέλιο και Ντίνας, οι συνέθεσαν μια εκπληκτική τριάδα με το Μάνο.
Ο τελευταίος κάνοντας κακό υπολογισμό δέχτηκε ανούσια δευτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε στο 90, με αποτέλεσμα να χάνει το επόμενο ματς στην Καλαμαριά.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3' Το 1-0 για τον ΟΦΗ με σκόρερ τον Κοέλιο, ο οποίος ελίχθηκε απο πλάγια και σούταρε δυνατά στον ουρανό των διχτύων! Ωραίο γκολ απο τον Πορτογάλο. Το πρώτο του με τον ΟΦΗ.

17' Καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο. Αντεπίθεση με τον Σταματή, ο οποίος πλασάρει, αλλά ο Στρέζος βγαίνει και διώχνει.
26' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντίνα και 2-0 για τον ΟΦΗ! Καταπληκτικό γκολ απο τον μέσο του ΟΦΗ, ο οποίος έφτασε τα 6 γκολ. Εξαιρετικό φάουλ, με το δεξί πόδι απο τον Ντίνα!
Σε μια σπουδαία κίνηση ο Ντίνας, έτρεξε και αφιέρωσε το γκολ του σε ένα φίλαθλο σε που καθεται σε αμαξίδιο, στην πλευρά του κόρνερ στη θύρα 8!
32' Το 3-0 για τον ΟΦΗ. Πάλι ο Ντίνας, εξαιρετικό πλασέ, μετά απο ασίστ του Μάνου και η μπάλα στα δίχτυα!!!

Σκορ και θέαμα για τον ΟΦΗ! Χειροκροτήματα απο τους 3 και πλέον φιλάθλους που βρίσκονται στο γήπεδο!
54΄ Το 4-0 για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά για το 4-0. Ωραία πάσα απο τον Πουρτουλίδη για τον επιθετικό του ΟΦΗ, που επιστρέφει στην κορυφή των σκόρερ της κατηγορίας, με 20 γκολ.
56' Κίτρινη κάρτα στον Μαχαίρα.
58' Το 5-0 για τον ΟΦΗ. Η φάση ξεκίνησε απο τον Ντίνα που πλάσαρε, ο γκολκήπερ του Παναιγιάλειου έδιωξε. Η μπάλα έφτασε στον Κοέλιο, ο οποίος απέφυγε ωραία τον αντίπαλο του και πλάσαρε δυνατά για το 5-0, βάζοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ!

67' Καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο με διαδοχικά σουτ των Κόκορη (έδιωξε ο Στρέζος) και Σακελαρόπουλου (άουτ).
72' Το 6-0 για τον ΟΦΗ σε μια φάση που χάθηκε η μπάλα! Κοέλιο-Πουρτουλίδης και Μάνος συνδιάστηκαν έξοχα και ο Μάνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ. Μόνος στην κορυφή των σκόρερ με 21 γκολ, ο επιθετικός του ΟΦΗ!
73' Το 7-0 για τον ΟΦΗ. Ο Τοπούζης κλέβει τη μπάλα και σερβίρει έτοιμο γκολ στον Μάνο, που κάνει χατ-τρικ. 22 γκολ ο επιθετικός του ΟΦΗ, πρώτος σκόρερ στην κατηγορία!
75' Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο.

Διαιτητής: Γιαννουλάκης (Χανίων)
Βοηθοί: Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας), Νιδριώτης (Αθηνών)
4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων)
ΟΦΗ (Nίκος Παπαδόπουλος):  Στρέζος, Αργυρόπουλος, Βαφέας, Ντίνας (62' Τοπούζης), Κοέλιο (75' Παπατόλιος), Μάνος, Κομεσίδης, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης, Μπολάκης, Μαχαίρας (66' Φαζός).
Στον πάγκο οι: Γιαγκιόζης, Φαζός, Βουό, Παπατόλιος, Παπαστεριανός, Τοπούζης, Κοιλιάρας.
Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας, Ρέλλας (46' Κάναλς), Σακελαρόπουλος, Βλάχος, Σμίλτος (59' Κόκορης), Χαρίτος (70' Καναβέτας), Τζανουλίνος, Σταματής, Ζαφειράκης, Πολιανίδης.
Στον πάγκο οι: Δοξάκης, Κοκκορης, Canals Garcia, Αθανασίου, Καναβέτας, Μηλιώτης, Genet Dawit Mehariew.
ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ
* Με πανό κατά του ρατσισμού μπήκαν στο γήπεδο οι παίκτες του ΟΦΗ.

*Ανθοδέσμη στη θέση του Ευγένιου Γκέραρντ κατέθεσε η ομάδα του Παναιγιάλειου πριν απο τη σέντρα.
*Βασικός ο Αλέξης Περογαμβράκης για πρώτη φορά φέτος. Φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού.
*Ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ Γιώργος Καναβέτας (Γ' Εθνική) στην ομάδα του Αιγίου.
*Και μερικοί φίλαθλοι του Παναιγιάλειου στη θύρα 6 του γηπέδου του ΟΦΗ.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής
Αναγέννηση Καρδίτσας – Κισσαμικός 3-3 (63’ Σουντούρα, 72’ Τζέκος, 89’ πέν. Πλαβούκος - 22’ αυτ. Κωνσταντινόπουλος, 32’ Ξυδάς, 45’ Λεό)
Πανσερραϊκός – Αιγινιακός 1-2 (89’ Ενόμο – 44’ Πέριτς, 90’+ Σοφιάνης)
Δόξα Δράμας – Απόλλων Πόντου 3-1 (10' Γκότοβος, 79' Γουνδουλάκης, 92' Κουσκουνάς - 28' Χασομέρης)
Σπάρτη – Τρίκαλα 1-0 (13' Οικονομόπουλος)
Άρης – Απόλλων Λάρισας 3-0 (22', 72' Διαμαντόπουλος, 52' Πλατέλλας)
Παναχαϊκή – ΑΕ Καραϊσκάκης 2-0(2' Κυνηγόπουλος, 19' Μασούρας)
ΟΦΗ-Παναιγιάλειος 7-0 (3’, 59’ Κοέλιο, 26’, 33’ Ντίνας, 53’, 72’, 73’ Μάνος)
Αχαρναϊκός-Εργοτέλης 0-3 ά.α.
Βέροια-Καλλιθέα 0-3 ά.α