Ο Εργοτέλης κοίταξε στα μάτια τον ΠΑΟΚ αλλά έχασε 2-1

clock 17:08 | 14/11/2018

Ο ΠΑΟΚ στην Κρήτη έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε. Οι Ασπρόμαυροι κέρδισαν δύσκολα τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο με 2-1 σφραγίζοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Ο ΠΑΟΚ «έπιασε» έτσι στην κορυφή τον Άρη με 4 βαθμούς, έναντι ενός βαθμού του Εργοτέλη και του Αήττητου Σπάτων.
Ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ στο 10ο λεπτό. Μέχρι και το τέλος του πρώτο ημιχρόνου αναζήτησε ένα δεύτερο, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ. Στην επανάληψη ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε και νωθρός με τον Εργοτέλη να είναι πολύ καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο. Οι Κρητικοί είχαν δοκάρι στο 63′ ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ιατρούδης πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Ο ΠΑΟΚ δεν είπε την τελευταία του λέξη και στο 79 πέτυχε το γκολ της νίκης με τον Βέρνμπλουμ στο 79ο λεπτό.
Διαιτητής: Κουμπαράκης (Θράκης)
Κίτρινες κάρτες: Κοζορώνης, Μπουτσάκης / Ζαμπά

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Γιακούμπου, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μαζουλουξής (46΄ Μπρους), Μπουρσέλης (80΄ Καπνίδης), Τσέλιος, Κοζορώνης, Έφορντ, Ιατρούδης, Ροβίθης (52΄ Μπουτσάκης).
ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Χατσερίντι, Μαλεζάς, Κίτσιου, Μαουρίσιο (64΄ Σάκχοφ), Βέρνμπλουμ, Ζαμπά (64΄ Κάνιας), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (87΄ Κρέσπο), Άκπομ.