O AOX Κισσαμικός επικράτησε με 2-0 του ΟΦ Ιεράπετρας

clock 18:53 | 25/09/2018

Νίκη με 2-0 του ΑΟΧ /Κισσαμικού επί του ΟΦ Ιεράπετρας στο Ηράκλειο,για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος. Μετά από ένα άκρως ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο ΑΟΧ Κισσαμικός έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του στο δεύτερο μισό του αγώνα με τον ΟΦ Ιεράπετρας και πήρε τη νίκη με 2-0 στο Παγκρήτιο Στάδιο χάρη στα γκολ των Ζιούλη (48') και Βρεττού (90΄).  Η ομάδα των Χανίων δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο θα περίμενε στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να κάνει μόλις δύο αξιόλογες φάσεις, με τον Ρίσκι στο 3ο λεπτό και τον Σάλιακα στο 45ο λεπτό.  Από την άλλη δέχθηκε αρκετή πίεση, αλλά χωρίς να καταφέρουν οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Μάγγου να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Παπαδόπουλου.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε το γκολ για την ομάδα του ΑΟΧ Κισσαμικού, μετά από κόρνερ του Σάλιακα και κεφαλιά του Ζιούλη που σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους. Αυτό το τέρμα άνοιξε το παιχνίδι, έγιναν περισσότερες φάσεις, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ένιωσε πιο έντονα την πίεση του ΟΦ Ιεράπετρας η άμυνα του ΑΟΧ Κισσαμικού. Ο Μούτσα Μπλέντι έκανε δύο σουτ στο 84ο και 85ο λεπτό, με το δεύτερο να είναι σαφώς πιο επικίνδυνο και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
Ο Βρεττός, όμως, ήταν εκείνος που είχε τον τελευταίο λόγο και με σουτ στο 90ό λεπτό έγραψε το τελικό 2-0 έπειτα από όμορφη κούρσα του Αποστολόπουλου από αριστερά και ασίστ του Μαλόνγκα.
ΓΚΟΛ: 48' Ζιούλη, 90' Βρεττός
 ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κατοίκος (Αθηνών)  ΒΟΗΘΟΙ: Γαρεφαλάκης, Δασκαλάκης (Ηρακλείου)
ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Παναγιώτου, Κορομηλάς, Αναστασόπουλος, Καλημέρης, Μίγγας, Πότσι, Μούτσα, Παπαδόπουλος (58' Τοπούζης), Χύσι, Γκίκα, Μηνάς (64' Γκέκας).
ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Ζιούλης, Φαζός, Αρναούτογλου, Γκίνη, Καντιμά, Σιμόν (73' Βρεττος), Σάλιακας, Αρναρέλλης (68' Αποστολόπουλος), Ρίσκι (82' Μαόνγκα).