Νίκη του Ολυμπιακού, 89-82 την Αναντολού Εφές

clock 22:49 | 23/03/2018

Ο Ολυμπιακός έστω και δύσκολα νίκησε στο ΣΕΦ  την Εφές, με 89-82 και πήρε το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των playoffs.
Η ομάδα του Γιοάννη Σφαιρόπουλου παρουσίασε δύο πρόσωπα στον αγώνα, ένα καλό στην πρώτη και την τρίτη περίοδο κι ένα πιο… χαλαρό που επέτρεψε στην ομάδα της Τουρκίας να πάρει θάρρος και να απειλήσει με ήττα τους Πειραιώτες.
Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο Μιλουτίνοφ, ο Παπαπέτρου και ο Σπανούλης που όποτε πατούσε στο παρκέ ενέπνεε σιγουριά τους συμπαίκτες του και κατάφερναν να αποσπώνται στο σκορ. Ο αρχηγός μάλιστα με δικό του τρίποντο στο τελευταίο λεπτό έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, χαρίζοντας μια βαθιά ανάσα ανακούφισης στον κόσμο που ήταν στο ΣΕΦ.