Νίκη τίτλου η Μπαρτσελόνα(vid)

clock 23:44 | 02/03/2019

Νίκη τίτλου η μυαλωμένη Μπαρσελόνα στη Μαδρίτη, με αποτελεσματική συνταγή Κυπέλλου. Συγκροτημένο ματς η ομάδα του Βαλβέρδε, νίκησε 1-0 με Ράκιτιτς από το πρώτο ημίχρονο. Η διαφορά από τη Ρεάλ στους 12 βαθμούς. Το νταμπλ πλησιάζει στη Βαρκελώνη.

Με αποτελεσματική ανασταλτική λειτουργία και με γκολ του Ράκιτιτς από εξαιρετική συνεργασία με τον Ρομπέρτο, η Μπαρσελόνα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 της Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο, ελεγχόμενου για τους «μπλαουγκράνα» ρυθμού.
Η ομάδα του Σολάρι είχε ευκαιρίες με Μόντριτς και Κροος, με σουτ και κεφαλιές, δυσκολεύτηκε αρκετά πάντως να δώσει παιχνίδι στον Μπενζεμά και να απειλήσει, όπως στο ματς Κυπέλλου, με τον Βινίσιους από τα πλάγια.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Βαλβέρδε, σωστά διαβασμένη, να κρατάει το υπέρ της αποτέλεσμα και να ελέγχει το ρυθμό, παρά την απόπειρα της γηπεδούχου να πιέσει με σέντρες την «καταλανική» άμυνα και με περισσότερες τελικές προσπάθειες του Βινίσιους. Παιχνίδι πάντως για την ομάδα του Σολάρι χωρίς ιδέες ορθής ανάπτυξης, προβλέψιμο.

Ρεάλ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Ρεγκιλόν, Μόντριτς, Κασεμίρο (Ίσκο 76’), Κρόος (58’ Βαλβέρδε), Μπέιλ (Ασένσιο 61’), Μπενζεμά, Βινίσιους
Μπαρσελόνα: Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Πικέ, Σέρχιο Μπουσκέτς (92' Σεμέδο), Άλμπα, Αρτούρ (Βιδάλ 71’), Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Μέσι, Σουάρες, Ντεμπελέ (78’ Κοουτίνιο)