Νίκη πρόκριση των παίδων της ΕΠΣΗ ,ισοπαλία των νέων

clock 17:20 | 30/01/2019

Την νίκη – πρόκριση με το ευρύ 7-0 πέτυχαν οι Παίδες της ΕΠΣΗ κόντρα στην ΕΠΣΛασιθίου στο  Δημοτικό Στάδιο Ιεράπετρας «Πέτρος Βουζουνεράκης» για την 5η αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.
Ο αγώνας είχε και φιλανθρωπικό σκοπό, για ενίσχυση του Ερυθρού Σταυρού για την πολύτιμη βοήθεια που παρείχε στην Σχολή UEFA C πού έγινε στην Ιεράπετρα και συγκεντρώθηκαν τρόφιμα και βρεφικά είδη (πάμπερς, γάλα, μωρομάντηλα κ.λ.π.).
Η Μικτή Παίδων ΕΠΣΗ εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στους «16» όπως την έχει εξασφαλίσει και η Μικτή Νέων.
To σκορ «άνοιξε» στο 8΄ο Διβινης με κόρνερ (!), στο 13′ ο Σαντοριναίος έκανε το 0-2 και στο 14′ ο Διβινής το 0-3. Στο 19′ ο Διβινης έκανε χατ τρικ με φάουλ.
Το 0-5 έκανε στο 37′ ο Ντίσα και το 0-6 με πέναλτι ο Πακιουφάκης στο 40′. Το τελικό 0-7 πραγματοποίησε ο Κακουλάκης στο 67′.

4.Λασίθι    0

*Αγώνας… θρίλερ έγινε στο «Βουζουνεράκειο», όπου η Μικτή Νέων του Ηρακλείου πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (3-3), παρότι βρέθηκε να χάνει 3-0 από την αντίστοιχη του Λασιθίου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου είχαν ήδη πετύχει τρία τέρματα. Στο 13’ ο Φωτιάδης άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος δέκα λεπτά αργότερα σημείωσε το 2-0. Στο 30’ ο Τρόκα σημείωσε το γκολ του αγώνα, σκοράροντας με δυνατό σουτ από το κέντρο του γηπέδου για το 3-0.
Η ΕΠΣΗ πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο,μείωσε σε 3-1 με τον Ανδρουλάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο το Ηράκλειο πίεσε και κέρδισε πέναλτι στο 66’, ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο τερματοφύλακας Πυργιωτάκης με δεύτερη κίτρινη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσαμαντιώτης, που έφερε το ματς στο 3-2.
Οι παίκτες της Μικτής Νέων πίστεψαν στην ολική ανατροπή και τελικά κατάφεραν να φέρουν το ματς στο 3-3, με σκόρερ τον Βασιλάκη στο 80’.
Το Λασίθι τέλειωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες, λόγω της αποβολής του Φαϊτάκη στο 88’.
ΝΕΟΙ ΛΑΣΙΘΙΟΥ: Πυργιωτάκης, Ντίσα, Ψαλιδάκης, Ντούνγκα, Παπαδάκης, Πάγια (66’ Λέσι), Τρόκα (61’ Καλιοντζής), Φαϊτάκης, Φωτιάδης, Γκεγκόλι, Στογιάνι (47’ Ρογδάκης).
ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ: Ψιμόπουλος, Μαρκατάτος (36’ Κουτεντάκης), Καρδουλάκης (41’ Κόκκας), Γωνιωτάκης, Παχάκης (41’ Ανδρουλάκης), Τσακόνι, Θεοδωράκης, Βασιλάκης, Αναστασιάδης (58’ Βλαχάβας), Ζηδιανάκης, Λιανέρης (58’ Τσαμαντιώτης).
Το άλλο παιχνίδι και τα σενάρια
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας σε επίπεδο Νέων, τα Χανιά επικράτησαν 1-0 του Ρεθύμνου. Το Ηράκλειο έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στους "16", με νίκη σήμερα θα έπαιρνε το πρωτάθλημα Κρήτης.
Με ισοπαλία παραμένει στην πρώτη θέση με 11 βαθμούς, με 9 είναι το Ρεθυμνο στην δεύτερη και στο τρίτο... σκαλοπάτι με 7 τα Χανιά.
Με νίκη ή ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική (13/2) εκτός έδρας με Ρέθυμνο, το Ηράκλειο θα πάρει την πρωτιά στον όμιλο, όπως ήδη εξασφαλισαν οι Παίδες της ΕΠΣΗ.