Νίκες για ΠΑΟΚ και Παναχαϊκή στο κύπελλο Ελλάδας (video)

clock 20:36 | 20/09/2017

Με νίκη ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ τους αγώνες του στο Κύπελλο νικώντας στο άδειο Καυτανζόγλειο τον Λεβαδειακό με 2-1. Ο «δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε επιθετικά και 39΄ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Πέλκας αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, όμως, ο νεαρός μέσος άνοιξε το σκορ με ωραίο γυριστο σουτ μετά από σέντρα του Λημνιού.
Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε με αλλαγή και γκολ στην επανάληψη. Ο Ζαραδούκας πήρε την θέση του Καραχάλιου αλλά η αλλαγή αυτή δεν ήταν το αίτιο της γρήγορης ισοφάρισης που έγινε με γκολ του Γιακουμάκη στο 46' με ωραίο δυνατό σουτ.
Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την εδαφική υπέροχή και μετά την ισοφάριση, είχε ρυθμό, όχι όμως όπως στο πρώτο ημίχρονο. Τελικά στο 70΄ σημείωσε το δεύτερο γκολ με ωραίο δυνατό σουτ του Σάκχοφ.
Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Παιραιά)
Κίτρινες κάρτες: Ζαμπράνο, Τσαμπούρης, Καλτσάς.
ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Μαλεζάς, Ζαμπράνο, Δεληγιανίδης, Τσίμιροτ, Μαουρίτσιο (63' Σάκχοφ), Μπίσεσβαρ (71' Ελ Καντουρί), Πέλκας (63' Βιεϊρίνια), Λημνιός, Κουλούρης.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Ναμάσκο, Τσαμπούρης, Αντιλεχού, Φρανσίσκο, Μεντί, Καλτσάς, Μητρόπουλος, Καραχάλιος (46' Ζαραδούκας), Καθάριος (68' Σίλβα), Γιακουμάκης, Μπελκαζουανί (77' Βασιλείου).

Με το δεξί η Παναχαϊκή στο κύπελλο

Με νίκη άρχισε η Παναχαϊκή τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας στην Αγυιά, σε αναμέτρηση για την πρεμιέρα του 8ου ομίλου της διοργάνωσης. Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στους Αχαιούς σημείωσε ο Ελευθεριάδης με πέναλτι στο 79΄.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης, Μπιτσάκος, Φωτάκης, Γκίνο, Μουστακόπουλος (67΄ Μασούρας), Ελευθεριάδης, Αποστολόπουλος (57΄ Στεργίδης), Γκέσιος (84΄ Φουρλάνος).
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντακόπουλος, Ποζατζίδης, Ρουσσάκης, Κισκαμπάνης, Καρίκι (57΄ Μασούρας), Σουντουρά, Μπιτέλης, Παπαευθυμίου, Πλαβούκος (80΄ Σταματάκης), Τζέκος (75΄ Χατζάρας).