Νίκες ΑΟΧ/Κισσαμικού και Πλατανιά.Η βαθμολογία της Β Εθνικής

clock 17:22 | 13/01/2019

Ο ΑΟΧ Κισσαμικός πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα του Αήττητου και πέρασε πάνω από την ζώνη υποβιβασμού.
Με γκολ του Αλέξανδρου Αρναρέλλη, ο ΑΟΧ Κισσαμικός πήρε το τρίποντο - ανάσα μέσα στην έδρα του Αήττητου και έκανε την δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη του.

ΓΚΟΛ: 56' Αρναρέλλης
ΑΗΤΤΗΤΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Κοκκαλάς, Αμπάρα, Κολλαράς, Σπυρόπουλος, Μάγκας, Λάμπρου, Κασνέτση, Σταματάκης, Χατζηιωαννίδης, Κοκκόρης (34' Τσαλάκου), Κατσέρης (80' Σιάννης).
ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Σισέ, Παπαχρήστος, Τόλι, Φαζός, Σιμόν (46' Αρναρέλλης), Γκίνη, Μουμίν, Ρίσκι (93' Ζιούλης), Αποστολόπουλος (71' Κουσκουνάς), Βρεττός.

Οι αναπληρωματικοί υπέγραψαν την πρώτη νίκη του Πλατανιά στο 2019. Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το εντός έδρας αήττητο σερί τους και έφτασαν στην επικράτηση με 3-0 απέναντι στον Αιγινιακό χάρη στις αλλαγές του προπονητή, Γιάννη Τάτση. Η έμπνευσή του να περάσει στον αγώνα τους Στέλιο Ποζατζίδη, Τσακμάκη έφερε ισάριθμες ασίστ στο 66' και το 77', με αποτέλεσμα οι Χανιώτες να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας της βόρειας Πιερίας.
Ο Πλατανιάς κλήθηκε να βγάλει αντίδραση μετά την ήττα στην Κέρκυρα και στο πρώτο 45λεπτο είχε την υπεροχή, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Ο Λάζιτς ήταν ο κύριος εκφραστής των τελικών προσπαθειών, αλλά με άστοχες τελικές στο 8', το 25' και το 32'.
Στο 54' η ομάδα των Χανίων είχε την καλύτερη στιγμή της στο ματς, όμως ο Μιγκέλ Μπιανκόνι με σουτ δεν κατάφερε να βρει στόχο. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να κρατούν μακριά από την εστία τους τον γηπεδούχο, αλλά μία αλλαγή του Γιάννη Τάτση, ο Στέλιος Ποζατζίδης τρία λεπτά μετά την είσοδό του δημιούργησε τη φάση του γκολ. Από εκτέλεση φάουλ του νεοεισελθόντα στο 66', ο Τσαμούρης με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας νίκησε τον Καραγκιόζη και έβαλε τον Πλατανιά μπροστά στο σκορ.
Έντεκα λεπτά μετά ήρθε η σειρά του Τσακμάκη να δημιουργήσει. Ο νεαρός πέρασε στο παιχνίδι στο 75' και στο 77' σέρβιρε για τον Μπιανκόνι, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να διαμορφώνει το 2-0. Στο 88' ο Καραγκούνης είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο 90' ο Καραγκούνης βρήκε δίχτυα με σουτ και διεύρυνε την επικράτηση των γηπεδούχων απέναντι στον Αιγινιακό που άφηνε πολλούς ανοικτούς χώρους.
Σκόρερ: 66' Τσαμούρης, 77' Μπιανκόνι, 90' Καραγκούνης
Δοκάρι: 88' Καραγκούνης
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Τσαμούρης, Ρουσσάκης, Πουρζιτίδης, Καραγκούνης, Παπανικολάου (63' Στ. Ποζατζίδης), Μάικιτς, Μπιανκόνι, Νίλι (90'+1' Χ. Ποζατζίδης), Λάζιτς (75' Τσακμάκης).
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Μιρσάντ Γιονούζ): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος, Σ. Τοπαλίδης (74' Γιαλαμούδης), Πετρούσης, Ζήσης (81' Στάνιτς), Λάσκαρης, Πολύζος, Μαρκόφσκι, Πιαστόπουλος, Κούστα (63' Τσολακίδης), Παπαδόπουλος.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ηρακλής-Εργοτέλης ..............2-1
23' Ντούνης, 83' Περόνε / 42' Μαζουλουξής
Βόλος-Παναχαϊκή ....................2-1
15' Γκαλίτσιος, 89' Μάντζης / 45+1' Μπαστακός
Δόξα Δράμας-Σπάρτη ...............2-0
29' Πέρεθ, 87' Κρητικός
Καραϊσκάκης-Απόλλων Πόντου.... 0-2
16', 65' Σουντουρά
Αήττητος-ΑΟΧ/Κισσαμικός ...........0-1
56' Αρναρέλλης
Πλατανιάς-Αιγινιακός ...............3-0
66' Τσαμούρης, 77' Μπιανκόνι, 90' Καραγκούνης