Νέα ήττα του Εργοτέλη στη Νέα Αλικαρνασσό

clock 17:01 | 08/12/2018

Χάρη στα δύο γκολ του Λινάρδου, η Κέρκυρα επικράτησε του Εργοτέλη με σκορ 2-1 στη Νέα Αλικαρνασσό.

Μεγάλο διπλό για τους Φαίακες, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Λινάρδο, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της Κέρκυρας. Το μόνο που κατάφερε ο Εργοτέλης (που έπαιζε μακριά από την έδρα του, εξαιτίας των εργασιών που γίνονται στο Παγκρήτιο) το μόνο που κατάφερε, ήταν να ισοφαρίσει με τον Έφορντ.
Πέραν την εξαιρετική εμφάνιση του Λινάρδου, αξίζει αναφοράς και ο Κουτζαβασίλης, ο οποίος στο 94' έσωσε την ομάδα του από την ισοφάριση.
ΤΟ ΜΑΤΣ
Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 6', όταν το σουτ του Λινάρδου πέρασε αρκετά μέτρα άουτ, ενώ στο 14' το σουτ του Σιατραβάνη, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Πέντε λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Έφορντ δεν ανησύχησε τον Κουτζαβασίλη και στο 24', η προσπάθεια του Σιατραβάνη κόντραρε σε σώματα αμυντικών και ο κίνδυνος αποσοβήθηκε.
Στο 36' την παράλληλη σέντρα του Λαμπάκη δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Έφορντ, ενώ στο 41' ένα σουτ του Κοζορώνη δεν είχε τύχη. Τέσσερα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Ιατρούδης με πλασέ από καλή θέση δεν κατάφερε να πετύχει το 1-0.
Η πρώτη χρονολογικά αξιοσημείωτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν το 1-0 για την Κέρκυρα. Στο 51', σε συνθήκες αντεπίθεσης και μετά από σέντρα του Κούρου, ο Λινάρδος με κεφαλιά νίκησε τον Καλογεράκη, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Δύο λεπτά αργότερα την κεφαλιά του Ιατρούδη εξουδετέρωσε άνετα ο γκολκίπερ των Φαιάκων, ενώ στο 59' οι Ηρακλειώτες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Έφορντ βγήκε σε τετ α τετ με τον Κουτζαβασίλη, νικώντας τον τελευταίο για το 1-1.
Στο 71' η Κέρκυρα πήρε ξανά το προβάδισμα, πετυχαίνοντας ένα παρόμοιο τέρμα. Ο Κούρος έβγαλε τη σέντρα και ο Λινάρδος έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, αυτή τη φορά με το πόδι, για το 2-1. Ένα λεπτό αργότερα το αδύνατο σουτ του Ιατρούδη σταμάτησε ο Κουτζαβασίλης. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από κόρνερ, η κεφαλιά του Μπρους εξουδετερώθηκε εύκολα από τον τερματοφύλακα της φιλοξενούμενης. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κοζορώνης εκτέλεσε ένα εξαιρετικό φάουλ, με την επέμβαση του Κουτζαβασίλη να είναι ακόμη πιο εξαιρετική, κρατώντας το 2-1 υπέρ της Κέρκυρας.
ΣΚΟΡΕΡ: 51' 71' Λινάρδος / 59' Έφορντ
ΚΟΚΚΙΝΗ:
Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Οικονόμου, Λαμπάκης (58' Κβάντενγκ), Μαζουλουξής (74' Γιακούμπου), Μπάτζιος, Μπρους Τσέλιος, Κοζορώνης, Σταθόπουλος (46' Μπουτσάκης), Ιατρούδης, Έφορντ.
Κέρκυρα (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Κούρος, Ιωάννου, Σπίνουλας, Κρητικός, Ζορμπάς, Σιατραβάνης, Λινάρδος (79' Νίκιτς), Κόντος (88' Βέρτζος), Τουράμ.
Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Αϊναλής (Μακεδονίας) , Φράγιος (Μακεδονίας)