Νίκη Λευκάδας - Δάφνη Αγ Δημ 73-68: Με φοβερή Γουόκερ στον τελικό

clock 18:34 | 22/03/2019

Η Νίκη Λευκάδας έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε το εισιτήριό της για τον τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ Γυναικών με το 73-68 στον Α’ Ημιτελικό του Final Four, το οποίο φιλοξενείται στα Χανιά.
Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (24/3, 15.00) το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός(παίζουν σε λίγο).

Η Νίκη Λευκάδας έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο με την Ουόκερ σε πρώτο πλάνο φτάνοντας γρήγορα στο 12-2 (4’). Κάθε φορά που η Δάφνη επιχειρούσε να πλησιάσει (20-16, 8’10’’) κατάφερνε να ξεφύγει και πάλι (27-16, 10’). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν διαφορετική ιστορία. Ένα 13-3 έφερε τη Δάφνη στο 30-29 (15’), πριν φέρει τον αγώνα στα ίσια (35-35, 19’10’’) και προσπεράσει (42-43, 23’). Η αντίδραση της Νίκης ήταν αυτή που χρειαζόταν η ομάδα για να βρεθεί και πάλι στη θέση του οδηγού (53-46, 27’06’’).

Η Δάφνη χρειάστηκε έξι λεπτά για να γράψει την δεύτερη ισοπαλία στο παιχνίδι (60-60, 33’40’’) με την αντίπαλό της να ξεφεύγει για μία ακόμη φορά (71-64, 36’), πριν γραφτεί το τελικό 73-68.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Κωνσταντινίδου-Χριστινάκης
Δεκάλεπτα: 27-16, 38-37, 56-53, 73-68
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 6, Σύρρα 6, Παπαμιχαήλ 2, Τζόνσον Ουόκερ 35, Μπαλτά 1, Σμιθ 7, Νάιτ 16
Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζέιμς 17, Αλεξανδρή 4, Σουλτάνη, Γούναρη 8, Τετενέ 6, Σακελλαρίδου, Τσίντομ 17, Μπράουν 16