Μπάσκετ: "Αυτοκτόνησαν" τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη, δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο

clock 21:00 | 19/04/2019

Τα "Δύο Αοράκια"  σχεδόν γέμισαν. Τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη αντιμετώπισαν σχολείο του Ισραήλ στον τελικό του 25ου Παγκοσμίου Σχολικού Πρωταθλήματος μπροστά σε χιλιάδες Έλληνες. Όλα έδειχναν μαγικά για μια παρέα εφήβων που ήταν έτοιμη να ζήσει το όνειρό της. Δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε άγγιξαν τον παγκόσμιο τίτλο, τελικά όμως τον είδαν να γλιστράει μέσα από τα χέρια τους με 79-78 από το Ισραή,από ένα προπονητικό λάθος και από μια κακή αντίδραση στην τελευταία άμυνα.

Συγκεκριμένα, με το σκορ στο 76-76, ο 17χρονος Καράμπελας που αγωνίζεται στην ανδρική ομάδα του Περιστερίου, κέρδισε βολές. Ενώ έπρεπε να βάλει την πρώτη και να χάσει τη δεύτερη, ώστε οι Ισραηλινοί να μην προλάβουν να αντιδράσουν και να εκτελέσουν επίθεση, ευστόχησε και στις δύο με αποτέλεσμα ο τεχνικός των φιλοξενούμενων να καλέσει timeout. Ναι, είχε και timeout... Εκεί σχεδίασε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα, με παίκτη του να μένει παντελώς ελεύθερος στη γωνία και να βάζει στην επνοή το τρίποντο της νίκης για το τελικό 78-79.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την πρώτη περίοδο πολύ καλά και πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Στο ημίχρονο, μάλιστα, ήταν στο +11 (38-27), ενώ μπήκαν καλά και στο 3ο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκαν 54-42.
Από το σημείο, ωστόσο, εκείνο και μετά η Ελλάδα επέστρεψε στο παιχνίδι. Με καλή άμυνα και με σερί 12-0, ισοφάρισε 54-54 στο 31’, ενώ στο 35’ πέρασε μπροστά με 66-64. Οι νικητές πήραν πάλι προβάδισμα 67-66, αλλά μ’ ένα 7-0 τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη έφτασαν στο 67-73.
Το Ισραήλ, πάντως, έκανε το 73-73, με 41 δευτερόλεπτα ν’ απομένουν για τη λήξη. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τρίποντο για να γίνει το 76-76. Οι ηττημένοι με 2/2 βολές στα 2,5 ’’ πριν το φινάλε, πέτυχαν το 78-76. Με τρίποντο, ωστόσο, σε «νεκρό» χρόνο κι έπειτα από πολύ κακή άμυνα, το Ισραήλ νίκησε 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 38-27 (ημίχ.), 54-52, 79-78.