Μουντιάλ 2018: Νίκη γοήτρου για την Σαουδική Αραβία, 2-1 την Αίγυπτο

clock 19:00 | 25/06/2018

Η Σαουδική Αραβία νίκησε με 2-1 την Αίγυπτο, στο τελευταίο τους παιχνίδι στο Μουντιάλ της Ρωσίας.
Οι Αφρικανοί προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Σαλάχ, για να ισοφαρίσει στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Αλ Φαράζ με πέναλτι. Λίγο νωρίτερα (41΄), ο 45χρονος τερματοφύλακας των «Φαραώ», Εσάμ Ελ Χανταρί, ο οποίος έγινε σήμερα ο γηραιότερος παίκτης που έχει αγωνιστεί σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, απέκρουσε (με τη βοήθεια του δοκαριού) πέναλτι του Αλ Μουαλάντ.
Με γκολ του Σαλέμ Αλ Νταουσαρί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σαουδική Αραβία αποχαιρέτησε με νίκη γοήτρου το Μουντιάλ. .

Διαιτητής: Βίλμαρ Ρολδάν (Κολομβία)
Κίτρινες κάρτες: Γκαμπρ (45΄+), Φατί (86΄)

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλ Μοσαϊλέμ, Αλ Σαχρανί, Μ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Μπουράικ, Οταΐφ, Αλ Μοκαουί, Αλ Φαράζ, Αλ Νταουσαρί, Μπαχμπρί (65΄ Ασίρι), Αλ Μουαλάντ (79΄ Αλ Σεχερί)
ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Ελ Χανταρί, Αμπντελσαφί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Φατί, Χαμέντ, Ελνενί, Σαΐντ (45+7΄ λ. τρ. Ουάρντα), Τρεζεγκέ (81΄ Καχράμπα), Μοσέν (64΄ Σόμπι), Σαλάχ