Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι: 4-3 στα πέναλτι οι «πολίτες» (vid)

clock 21:41 | 24/02/2019

Για δεύτερη σερί χρονιά και τρίτη φορά την τελευταία τετραετία, η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το League Cup Αγγλίας.
Στον τελικό που έγινε απόψε στο Γουέμπλεϊ, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε της Τσέλσι με 4-3 στα πέναλτι, αφού ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν 0-0 και πρόσθεσε το έκτο τρόπαιο της ιστορίας της στη διοργάνωση, όπου υπολείπεται μόνο της πολυνίκη Λίβερπουλ (8 τίτλοι).
Πλέον χαρακτηριστική στιγμή της αναμέτρησης, η άρνηση του Κεπά να βγει αλλαγή στο φινάλε της παράτασης, «ακυρώνοντας» την πρόθεση του Μαουρίτσιο Σάρι να χρησιμοποιήσει κάτω από τα δοκάρια τον πιο έμπειρο Καμπαγέρο για τη διαδικασία των πέναλτι. Ο Ιταλός τεχνικός έγινε έξαλλος με τον τερματοφύλακά του και μάλιστα κινήθηκε για να αποχωρήσει από τον πάγκο!
Ο πρόσφατος διασυρμός (6-0) στο ματς πρωταθλήματος στο «Ετιχαντ» έκανε την Τσέλσι πολύ πιο προσεκτική. Η Σίτι είχε την εδαφική υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσε να βγάλει πολλές αξιόλογες φάσεις, ενώ από την πλευρά τους οι «μπλε» έψαξαν το γκολ με αντεπιθέσεις. Έτσι το 0-0 ήταν μάλλον δίκαιο και δεν άλλαξε στο έξτρα ημίωρο, παρότι οι «πολίτες» είχαν στο δεύτερο μέρος της παράτασης δύο ευκαιρίες να πετύχουν το «χρυσό» γκολ.
Η διαδικασία των πέναλτι ξεκίνησε με τον Έντερσον να αποκρούει την εκτέλεση του Ζορζίνιο, όμως στη συνέχεια ο Κεπά νίκησε με τη σειρά του τον Σανέ. Τελικά, το πέναλτι του Νταβίντ Λουίζ που σταμάτησε στο δοκάρι αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς Μπερνάρντο Σίλβα και Στέρλινγκ ευστόχησαν στις τελευταίες εκτελέσεις και χάρισαν το τρόπαιο στη Σίτι.

ΤΣΕΛΣΙ (Μαουρίτσιο Σάρι): Κεπά, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Ρούντιγκερ, Έμερσον, Καντέ, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (89΄ Λόφτους-Τσικ), Γουίλιαν (96΄ Ιγκουαϊν), Αζάρ, Πέδρο (79΄ Χάντσον-Οντόι)
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ζιντσένκο, Λαπόρτ (46΄ Κομπανί), Οταμέντι, Γουόκερ, Νταβίντ Σίλβα (79΄ Γκιντογάν), Φερναντίνιο (91΄ Ντανίλο), Ντε Μπρόινε (86΄ Σανέ), Στέρλινγκ, Αγουέρο, Μπερνάρντο Σίλβα