Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 2-1: «Πολίτες» για φίλημα, έβαλαν φωτιά στο πρωτάθλημα

clock 00:00 | 04/01/2019

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Premier League, αφού επιβλήθηκε εντός έδρας της Λίβερπουλ με 2-1.
Οι «πολίτες» με τη νίκη τους αυτή «ροκάνισαν» τη διαφορά στη βαθμολογία από τους «κόκκινους» στους τέσσερις βαθμούς και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, που μέχρι αυτό τον αγώνα υπήρχε η πεποίθηση ότι θα καταλήξει στο Μερσεϊσάιντ.
Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι και οι δύο αντίπαλοι μπήκαν από το πρώτο λεπτό αποφασισμένοι για τη νίκη. Έπειτα από ένα περίπου δεκάλεπτο... ησυχίας το ματς πήρε φωτιά όταν ο Μανέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 18ο λεπτό ενώ 22 λεπτά αργότερα η Σίτι απάντησε με γκολ.
Συγκεκριμένα ο Αγουέρο επιχείρησε ένα δύσκολο σουτ από πλάγια θέση και έστειλε τους κόκκινους στην σέντρα.
Η Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο έψαξε την ισοφάριση και τελικά έφτασε σε αυτή στο 64ο λεπτό, όταν ο Φιρμίνιο σχεδόν εξ΄επαφής έστειλε με κεφαλιά - ψαράκι την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.
Ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Γκουαρδιόλα δεν τα παράτησαν και πήραν εκ νέου τα ηνία στο 72' με τον Σανέ.
Στο 20λεπτο που απέμεινε ο ρυθμός ήταν γρήγορος, οι ποδοσφαιριστές του Κλοπ έψαξαν ξανά την ισοφάριση, όμως αυτή δεν ήρθε και έτσι η Premier League έχει πάρει και πάλι «φωτιά», αφού η Λίβερπουλ, η Σίτι και η Τότεναμ είναι μέσα στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος το οποίο αναμένεται φέτος να είναι πιο συναρπαστικό από ποτέ...

Δείτε πώς έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία στην πρώτη κατηγορία της Αγγλίας, με την ολοκλήρωση της πρώτης αγωνιστικής του δεύτερου γύρου και την επικράτηση των "πολιτών" του Πεπ Γκουαρδιόλα, που έχουν πλέον 16 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.