Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Παρί Σεν Ζερμέν 0-2,Ρόμα - Πόρτο 2-1

clock 00:01 | 13/02/2019

Μετά από τέσσερις ανεπιτυχείς προσπάθειες απέναντι στην Πόρτο στο παρελθόν, η Ρόμα, επιβλήθηκε με 2-1 των «δράκων» στο «Ολίμπικο», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Champions League και πλέον, τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς της 6ης Μαρτίου στο «Ντραγκάο» του Οπόρτο.
Το γκολ του Αντριαν Λόπεζ στο 78΄, δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του Κονσεϊσάο στο παιχνίδι της πρόκρισης. Μέχρι τότε οι Τζανιόλο και Τζέκο είχαν εξελιχθεί σε απόλυτους πρωταγωνιστές των «Ρωμαίων».
Ο Βόσνιος ήταν αυτός που «σέρβιρε» και ο 19χρονος Ιταλός μέσος, εκείνος που «εκτέλεσε» δύο φορές τον Κασίγιας, την πρώτη στο 70΄ και τη δεύτερη έξι λεπτά αργότερα. Το «σκορ πρόκρισης» κράτησε μόλις δύο λεπτά για τους γηπεδούχους, καθώς οι Πορτογάλοι με το γκολ που πέτυχαν ξαναμπήκαν γερά στη μάχη της πρόκρισης.
Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί για τελευταία φορά στα play off της σεζόν 2016/2017 με τους Πορτογάλους να προκρίνονται, μετά το 1-1 στη Ρώμη και το επιβλητικό 3-0 στην έδρα τους.
Βασικός κι αναντικατάστατος σε ένα ακόμη ματς με την ομάδα της «αιώνιας πόλης» ήταν ο Κώστας Μανωλάς.
Διαιτητής: Ντάνι ΜακΚέλι (Ολλανδία)
Κίτρινες: Ελ Σαράουϊ - Ερέρα
ΡΟΜΑ (Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Μιράντε, Μανωλάς, Φάτσιο, Φλορέντσι, Κολάροφ, Ντε Ρόσι, Τζανιόλο (87΄ Σαντόν), Κριστάντε, Πελεγκρίνι (83΄ Νζονζί), Ελ Σαράουι (90΄ Κλάιφερτ), Τζέκο
ΠΟΡΤΟ (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κασίγιας, Πέπε, Μιλιτάο, Φερνάντο (76΄ Αντρέ Περέιρα), Σοάρες, Ντανίλο, Τέγιες, Ερέρα, Μπραχίμι (68΄ Αντριαν Λόπεζ), Φελίπε, Οτάβιο (84΄ Ερνάνι)

Γαλλική επέλαση

Η απουσία των Νεϊμάρ και Καβάνι δεν εμπόδισε την Παρί Σεν Ζερμέν να φύγει με σκορ πρόκρισης από το «Ολντ Τράφορντ» (2-0) απέναντι στη φορμαρισμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την φάση των «16» του Champions League.
Το συγκρότημα του Τόμας Τούχελ βρίσκεται, πλέον, «αγκαλιά» με το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς της διοργάνωσης. Η ρεβάνς της 6ης Μαρτίου είναι προγραμματισμένη στο «Παρκ ντε Πρενς», και μετά την αποψινή εξέλιξη, για να περάσει η Γιουνάιτεντ θα πρέπει να συντελεστεί κάποιο θαύμα.
Η πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων στην Ευρώπη αποδείχθηκε... τραυματική για τους «μπέμπηδες», που γνώρισαν την «παρθενική» τους ήττα (σε όλες τις διοργανώσεις) από την ημέρα που ανέλαβε ο Σόλσκιερ.
Ήττα που με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στην επανάληψη ήταν πέρα για πέρα δίκαιη. Η Παρί ήταν κυρίαρχη σε όλο το β΄ 45λεπτο, ιδιαίτερα μετά το γκολ του Κιμπεμπέ στο 53΄ από εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία.
Στο 60΄ ο Μπαπέ, μετά από άψογη μεταβίβαση του Ντι Μαρία, πλάσαρε σε άδεια εστία (2-0) ενώ μέσα στο επόμενο 5λεπτο, ο Ντε Χέα έκανε δύο σπουδαίες αποκρούσεις σε τετ-α-τετ με τους Μπαπέ και Μπερνάτ. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας η Μάντσεστερ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Πογκμπά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Η τεχνολογία του VAR, που μπήκε για πρώτη φορά στο Champions League στην φάση των «16», δεν χρειάστηκε να εφαρμοστεί σε κάποια από τις φάσεις του αγώνα.
Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)
Κίτρινες: Πογκμπά, Γιανγκ, Λίντελοφ, Ερέρα, Σο - Κιμπεμπέ, Ντράξλερ, Μπερνάτ, Ντάνι Άλβες
Κόκκινες: Πογκμπά (89΄ δεύτερη κίτρινη)
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ (Όλε-Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γιανγκ, Μπαϊγί, Λίντελοφ, Σο, Μάτιτς, Ερέρα, Πογκμπά, Λίνγκαρντ (45΄+4 Σάντσες), Μαρσιάλ (46΄ Μάτα), Ράσφορντ (84΄ Λουκάκου).
ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Τόμας Τούχελ): Μπουφόν, Κέρερ, Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Βεράτι (75΄ Παρέδες), Ντράξλερ, Μαρκίνιος, Ντάνι Άλβες, Ντι Μαρία (81΄ Νταγκμπά), Μπαπέ.