Λονδίνο 2017: Έκτος στον κόσμο ο Κυριαζής

clock 23:40 | 12/08/2017

Την τιμητική έκτη θέση στον τελικό του ακοντισμού κατέλαβε ο Γιάννης Κυριαζής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου.
Ο Έλληνας αθλητής ξεκίνησε με 79.57 μέτρα στην πρώτη βολή και 81.68 στην δεύτερη. Έριξε όμως 84.52 στην τρίτη βολή, επίδοση που τον έβαλε στην οκτάδα και του έδωσε στην ευκαιρία να συνεχίσει τον αγώνα του.
Ο ασημένιος πρωταθλητής κάτω των 23 ετών συνέχισε με 82.79 μέτρα μια άκυρη ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα του με βολή στα 79.47 μέτρα.
Ο Γερμανός Γιοχάνες Φέτερ με καλύτερη βολή στα 89.89 μέτρα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο 24χρονος αθλητής ήταν και το μεγάλο φαβορί αφού είχε την καλύτερη επίδοση φέτος, που είναι και δεύτερη καλύτερη όλων των εποχών. Ασημένιο μετάλλιο για τον Τσέχο Γιακούμπ Βαντλέιχ και τρίτη για τον συμπατριώτη του Πετρ Φρίντριχ.
Ο χρυσός Ολυμπιονίκης Τόμας Ρόλερ κατέλαβε την τέταρτη θέση.