Κύπελλο Αγγλίας: Στον τελικό με ανατροπή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

clock 21:50 | 21/04/2018

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-1 την Τότεναμ, με ανατροπή στον ημιτελικό του "Wembley", έτσι θα παίξει στον τελικό του FA Cup για 20ή φορά στην ιστορία.

Η Τότεναμ προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με τον Ντέλε Άλι, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί σε τελικό για πρώτη φορά μετά το 1991.

Ο Αλέξις Σάντσες ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και αυτός που ισοφάρισε στο 24' με εξαιρετική κεφαλιά, απ' την σέντρα του Πολ Πογκμπά, ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Άντερ Ερέρα στο 62'.

Η ομάδα του Λονδίνου ήταν καλή μόνο στα πρώτα λεπτά, ενώ είχε στις καθυστερήσεις μια ευκαιρία να προηγηθεί για δεύτερη φορά, αλλά το σουτ του Έρικ Ντάιερ χτύπησε στο δοκάρι του Ντε Χέα.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο θέλει να γίνει ο τρίτος που θα πάρει το τρόπαιο με δεύτερη διαφορετική ομάδα, αλλά ίσως να χρειαστεί να κάνει, κόντρα στην ομάδα με την οποία πήρε το πρώτο, την Τσέλσι, η οποία στον άλλο ημιτελικό αντιμετωπίσει τη Σαουθάμπτον (Κυριακή).

Οι ημιτελικοί του FA Cup:

Σάββατο
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 2-1 (24' Αλέξις Σάντες, 62' Άντερ Ερέρα / 11' Ντέλε Άλι)