Αν και ειχε ευκαιρίες ο Ηρόδοτος τελικά έχασε απο την Παναχαική

clock 17:08 | 28/01/2019

Ο Ηρόδοτος ήταν καλύτερος από την Παναχαϊκή, είχε τις μεγάλες φάσεις, αλλά ηττήθηκε 1-0 στο Παγκρήτιο, στο ματς που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής της Β Εθνικής.
Στο πρώτο μέρος η Παναχαϊκή ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της φάση, με τον Μπαστάκο να κάνει το 0-1 στο 3ο λεπτό, αλλά ο Ηρόδοτος δεν πτοήθηκε και ανέβασε την απόδοσή του, δημιουργώντας φάσεις. Στη σημαντικότερη αυτών, στο 24ο λεπτό, ο Γκούφας βρέθηκε φάτσα με το γκολ, αλλά έκανε το κάτι παραπάνω και νικήθηκε από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.
Στο δεύτερο μέρος ο Ηρόδοτος συνέχισε να έχει τον κυρίαρχο ρόλο στο γήπεδο όντας ιδιαίτερα επιθετικός. Ξεκίνησε με ανάποδο ψαλίδι του Σιαλμά που μπλόκαρε ο Σούλης και κορυφώθηκε με την συνεχή πίεση στα αντίπαλα καρέ, χωρίς όμως να αλλάξει το αποτέλεσμα. Στο τελευταίο «αχ» ακούστηκε στις καθυστερήσεις, στο γυριστό σουτ του Αγγελούδη που έφυγε μόλις άουτ.
Ηρόδοτος (Λυρώνης): Κασμερίδης, Γραικός, Ζιώγας (31′ λ.τ Τουγλής), Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Αργκιλέσι, Μουκίδης (78′ Αμαραντίδης), Νύκταρης, Ζαμπορόφσκι (59′ Αγγελούδης), Γκούφας, Σιαλμάς.
Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Πλέγας, Αργυρόπουλος, Κολ (60′ Μουστακόπουλος), Ελευθεριάδης (68′ Μαυριάς), Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (75′ Μωραΐτης).