Ήττα-σοκ της Ρεάλ

clock 17:15 | 17/02/2019

Ήττα-σοκ με 2-1 μέσα στη Μαδρίτη, και μάλιτα με ανατροπή, γνώρισε η Ρεάλ από την Τζιρόνα... παραδίδοντας, όπως έγραψαν χαρακτηριστικά οι Ισπανοί, την Laliga στη Μπαρτσελόνα.
 Ο Κασεμίρο άνοιξε νωρίς (25΄) τις αποστάσεις στο σκορ για την ομάδα του Σολάρι, αλλά η Τζιρόνα κατάφερε μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτα (65΄) με πέναλτι του Στουάνι και στην συνέχεια με τον Ποτρού (είχε και δοκάρι), να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή, υποχρεώνοντας την Ρεάλ Μαδρίτης  στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, μετά από πέντε νίκες στη σειρά.
 Στο 89΄απαοβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σέρχιο Ράμος
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 24ης αγωνιστικής:
Εϊμπαρ-Χετάφ....................... 2-2 (67΄ πεν., 80΄ Τσαρλς - 37΄ Μάτα, 52΄ Φουλκιέρ)
Θέλτα-Λεβάντε .................... 1-4 (88΄ πέν. Μέντες - 20΄, 62΄ Μοράλες, 40΄ Κόκε, 89΄ Μαγιοράλ)   Ράγιο Βαγεκάνο-Ατλέτικο Μαδρίτης .... 0-1 (74΄ Γκριεζμάν)
Σοσιεδάδ-Λεγανές ................ 3-0 (50΄, 59΄ Ογιαρθάμπαλ, 75΄ Γουίλιαν)
Μπαρτσελόνα-Βαγιαδολίδ ............1-0 (43΄ Μέσι)
Ρεάλ Μαδρίτης-Τζιρόνα  ........ 1-2 (25΄Κασεμίρο-65΄πέναλτι Στουάνι, 75΄Ποτρού)