Ήττα για τον Ηρόδοτο στη Νέα Αλικαρνασσό από τον πρωτοπόρο Βόλο

clock 16:49 | 15/12/2018

Ο πρωτοπόρος Βόλος πέρασε νικηφόρα από την Αλικαρνασσό επικρατώντας με 2-0 του Ηρόδοτου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Football League. Οι Βολιώτες ''καθάρισαν'' το ματς από το πρώτο ημ΄χρονο όταν πέτυχαν κα τα δυο γκολ με τον Μάντζη στο 25' και τον Ηλιόπουλο στο 44'.
Καλύτερα μπήκε ο Βόλος στην αναμέτρηση, ο οποίος είχε δοκάρι στο 7ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κότο. Στο 15' ο Μάντζης σούταρε άουτ, ενώ στο 20' είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Καμπαγέρο. Ο Ηρόδοτος προσπαθούσε δίχως επιτυχία στα πρώτα λεπτά, να κλείσει τους χώρους και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, χωρίς επιτυχία. Τελικά η υπεροχή των Θεσσαλών καρποφόρησε στο 25', με τον Μάντζη να γράφει το 1-0 με πλασέ. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο μέρος, στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα, με δεύτερο γκολ. Στο 44' ο Ηλιόπουλος με διπλή προσπάθεια και αφού η μπάλα αρχικά βρήκε το δοκάρι, έγραψε το 2-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο ίδιο τέμπο κύλησαν και τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τον Βόλο να μπαίνει εκ νέου καλύτερα και τον Ηρόδοτο να ψάχνει να βρει τα πατήματά του. Στο 61' ο Μάντζης λίγο έλειψε να κάνει το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά αστόχησε, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδος παίκτης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κασμερίδη.  Στο 90+2' ο Μάντζης είχε κι άλλο δοκάρι, με το 2-0 υπέρ του Βόλου να είναι τελικά το αποτέλεσμα στην Κρήτη.
Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Βοηθοί: Θανασιάς (Ηπείρου), Πριόνας (Εύβοιας)
Ηρόδοτος (Φουτσίνι): Κασμεριδης, Μπάμπης, Προβιδάκης, Κανδηλάκης, Γιαλούσης, Κασαπάκης (59' Φουκαράκης), Αργκιλέσι (65' Κοντογιάννης), Αυγενικού, Μασάδο, Φραγκουλάκης, Κονέ
Βόλος (Φεράντο): Καραγκιολίδης, Πέντα, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Μάντζης, Καμπαγέρο (55' Ενγκουέμ), Καρίκι, Ηλιόπουλος, Κότο (71' Φράγκος), Ουνγιαλίδης, Λούκας Γκαρσία (64' Δόρης)