Νίκη της μικτής νέων της ΕΠΣΗ και ήττα των παίδων στη Σητεία

clock 17:46 | 06/12/2017

Η μικτή ομάδα νέων της ΕΠΣΗ νίκησε στη Σητεία το αντίστοιχο συγκρότημα του Λασιθίου με 3-0, για την 4η αγωνιστική του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων. Ωστόσο παρέμεινε στη δεύτερη θέση πίσω από το Ρέθυμνο.
Η ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού, «καθάρισε» το ματς από το πρώτο μέρος, με τον Κεβάνι να ανοίγει το σκορ με προβολή στο 20', έπειτα από τη σέντρα του Μαμουλάκη. Το 2-0 έκανε στο 28'ο Πακιουφάκης ενω δύο λεπτά αργότερα ο ιδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 0-3.
Στο 35' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Τρόκα, με τον Νεοκοσμίδη να αποκρούει και να κρατάει ανέπαφη την εστία του.
Στο δεύτερο το Ηράκλειο δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες με κυριότερη το δοκάρι του Πακιουφάκη.
Μικτή Νέων Λασιθίου: Κουναλάκης, Ρογδάκης, Στογιάνι, Ντούνγκα, Προεστάκης, Περαντωνάκης, Θομο, Μουτσάι, Σολλάκου, Τρόκα, Φωτιάδης.
Μικτή Νέων Ηρακλείου: Νεοκοσμίδης, Γκίκα, Μανιουδάκης, Παπαδάκης, Σαβουϊδάκης, Βοργιάς, Λίλος, Κουτεντάκης, Πακιουφάκης, Κεβάνι, Μαμουλάκης.

Πρώτη ήττα για τους παίδες

Την ήττα με 2-1 από την Μικτή Λασιθίου γνώρισε η Μικτή Παίδων του Ηρακλείου στη Σητεία, με το Ηρακλειώτικο συγκρότημα να υποχωρεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έπειτα και από της νίκη της Μικτής του Ρεθύμνου επί των Χανίων.
Το Λασίθι προηγήθηκε στο 41ο λεπτό όταν ο Μερκούρι έκανε το 1-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης μετά από αδράνεια στην άμυνα του Ηρακλείου, από κοντά έκανε το 2-0. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 58′ ο Γκριτζάλης για το Ηράκλειο.
ΛΑΣΙΘΙ: Μανδουράρης, Ντίσα, Ζερβός, Στεφάνι, Λιοντάκης, Παπαδάκης, Μερκούρι, Γρηγοράκης, Κοπανάκης, Κουτούζος, Κηπούλας
ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Γαλανάκης, Γκριτζάλης, Τσέρος, Χασουράκης, Χαλκιαδάκης, Σπυριδάκης, Σαντοριναίος, Αμανάκης, Ρούκα, Σωμαράκης, Μαμουλάκης.