Ισοπαλία (1-1) χωρίς... χαμόγελα για ΑΕΛ-Ξάνθη

clock 17:03 | 17/02/2019

Χωρίς νικητή έληξε η πρώτη σημερινή αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Super League, καθώς ΑΕΛ και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στη Λάρισα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Νούνιτς, ενώ η Ξάνθη ισοφάρισε με τον Αλμέιδα στο 21΄. Το αποτέλεσμα αυτό δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες, καθώς η μεν ΑΕΛ χρειαζόταν το «τρίποντο» για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, η δε Ξάνθη ήθελε τη νίκη για να πλησιάσει την πρώτη πεντάδα της κατάταξης.
Η ΑΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος και κατάφερε να «ανοίξει το σκορ» στο 8ο λεπτό, όταν ο Φατιόν έπιασε το σουτ, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε, αλλά ο Νούνιτς πήρε το... ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Από την πλευρά της, η Ξάνθη ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 21΄, όταν ο Μπαριέντος εκτέλεσε φάουλ και ο Αλμέιδα με γυριστή κεφαλιά «κρέμασε» τον Κρίστινσον για το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο υπόλοιπο του α΄ μέρους.

Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας)
Κίτρινες: Καρανίκας, Γκόλιας, Φατιόν - Αλμέιδα, Σαρπόνγκ, Ντε Αμορίμ, Κοβάτσεβιτς

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μπαργκάν (83΄ Νούσιος), Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Γιακιμόβφσκι (54΄ Στέφαν Ζίβκοβιτς), Γκόλιας, Ζίζιτς, Σικάβκα (46΄ Σεσέροβιτς), Καρανίκας, Νούνιτς, Φατιόν.
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Ντίρεσταμ, Μπαριέντος (76΄ Σιλά), Αλμέιδα, Σαρπόνγκ (57΄ Ντε Αμορίμ), Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς, Φάκης (64΄ Μελιόπουλος), Λισγάρας, Κασάδο.