Ισοπαλία 0-0 με Ντιναμό η ΑΕΚ στο Κίεβο και αποκλεισμός από το Europa League (φωτο/video)

clock 21:54 | 22/02/2018

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη 0-0 με την  Ντιναμό στο Κίεβο και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League.

H ΑΕΚ είχε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης τον έλεγχο του παιχνιδιού, παίζοντας στο μισό γήπεδο, ενώ έχασε απίστευτες ευκαιρίες να σημειώσει κάποιο τέρμα και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης,  αήττητη.

Η "Ένωση" μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 6ο λεπτό, έπειτα από κάθετη πάσα του Γκάλο, ο Αραούχο βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπόικο, αλλά το πλασέ που έκανε στην κίνηση αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Ντιναμό με τα πόδια.

Στο 24' η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, ο Μπόικο βγήκε να μαζέψει τη μπάλα, ο Χάρμας τον πρόλαβε με το κεφάλι και με την μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα, ο Μορόζιουκ κατάφερε τελευταία στιγμή να την απομακρύνει πριν περάσει τη γραμμή!

Η Ντιναμό κατάφερε να απειλήσει την ΑΕΚ στο 27' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Γκαρμάς, ο Αραούχο πρόλαβε λίγο πριν τη γραμμή να διώξει με το κεφάλι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46' η ΑΕΚ είχε νέα ευκαιρία, από γύρισμα του Λάζαρου από δεξιά (και αφού ο Αραούχο άφησε την μπάλα να περάσει) ο Μπακασέτας κοντρόλαρε και σούταρε προς την εστία, αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν να βάλουν την κόντρα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γαλανόπουλος σούταρε, αλλά ο Μπόικο μπλόκαρε εύκολα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η "Ένωση" είχε νέα ευκαιρία έπειτα από απόκρουση στην περιοχή της Ντιναμό, ο Μπακάκης σούταρε στην κίνηση, αλλά ο Μπόικο έπεσε στην αριστερή γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (51') οι κιτρινόμαυροι έχασαν ακόμα μια απίστευτη ευκαιρία, μετά από εκτέλεση κόρνερ που κόντραρε ο Μπακασέτας σέντραρε συρτά στην περιοχή από δεξιά, με την μπάλα να φτάνει στον Μασούντ και τον Ιρανό -προ κενής εστίας στο δεύτερο δοκάρι- να σουτάρει πάνω από το τέρμα!

Στο 63' οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ αρκετά μακριά από την περιοχή και ανάγκασε τον Μπόικο να πέσει στην αριστερή του γωνία και με φοβερή επέμβαση να απομακρύνει.

Στο 84' η Ντιναμό είχε μια από τις ελάχιστες ευκαιρίες της και ίσως την μεγαλύτερη για εκείνη στο παιχνίδι, όταν ο Γκονζάλες βγήκε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και έφτασε απέναντι στον Μπάρκα, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ κατάφερε με τα δάχτυλα να αποκρούσει το πλασέ του.

Παρά το τσουχτερό κρύο και τις αντιξοότητες του ταξιδιού στην Ουκρανία, περίπου 400 φίλοι της "Ένωσης" βρέθηκαν στις εξέδρες του "Ολιμπίσκι".

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ (Αλιακσάντρ Χατσκέβιτς): Μπόικο, Κετζιόρα, Χατσερίντι, Καντάρ, Μορόζιουκ, Μπουγιάλσκι, Σεπέλιεβ, Γκονζάλες, Χάρμας, Τσιγκάνκοβ, Ζούνιορ Μοράες.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μασούντ, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο.