Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 6-1 τη Σεβίλη και πέρασε στους ''4''

clock 01:42 | 31/01/2019

Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε με 6-1 τη Σεβίλη, ανατρέποντας παμηγυρικά το 0-2 του πρώτου αγώνα και θα είναι μία από τις τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν το κύπελλο Ισπανίας.
Μόλις στο 13’ ο Κουτίνιο πέτυχε το 1-0 με εκτέλεση πέναλτι. Ο Μπανέγκα δεν κατάφερε να σοκάρει εκ νέου τους Καταλανούς αστοχώντας από τα 11 βήματα στο 27’, με τον Σίλεσεν να τον νικά σε μια φάση που μπορούσε να αλλάξει τη ροή του ματς.
Αυτό δεν έγινε και ο Ράκιτιτς μετέτρεψε σε γκολ την πάσα του Αρτούρ στο 31’ ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου παιχνιδιού. Στο δεύτερο ημίχρονο οι “μπλαουγκράνα” σημείωσαν δύο γκολ σε δύο λεπτά και «τελείωσαν» τους Ανδαλουσιανούς, με δράστες τους Κουτίνιο (53’) και Σέρχι Ρομπέρτο (54’) που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-0.
Στο 67’ η αξιόμαχη Σεβίλλη που κράτησε τη συνοχή της σκόραρε με τον Αράνα και άγχωσε προς στιγμήν τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως στη συνέχεια όχι μόνο δεν απειλήθηκαν αλλά στο τέλος έδωσαν και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση τους. Στο 89΄ ο Σουάρες και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέσι διαμόρφωσαν το 6-1.
Μπαρτσελόνα: Σίλεσεν, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Αλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο, Αρτούρ (90' Αλενιά), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (76' Βιδάλ), Κουτίνιο (81' Σεμέντο), Μέσι, Σουάρες
Σεβίλλη: Σοριάνο, Κίερ, Καρίτσο, Σέρχι Γκόμεθ, Αράνα (84' Χιλ), Μπανέγκα (77' Βάσκες), Αμαντού, Μέσα (77' Μπεν Γιεντέρ), Πρόμες, Σαράμπια, Αντρέ Σίλβα.