Η Λαμία «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό και στη… ρωσική ρουλέτα!

clock 22:34 | 24/01/2019

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε μέσα στο ΟΑΚΑ η Λαμία, όπου επικράτησε με 4-2 του Παναθηναϊκού στα πέναλτι. Ο Εμμανουηλίδης στο 83' είχε πετύχει το μοναδικό τέρμα της συνάντησης και με το 1-0 έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στον επιπρόσθετο χρόνο δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Η Λαμία ήταν αλάνθαστη και πανηγύρισε την πρόκριση, επιβεβαιώνοντας ταυτόχρονα ότι είναι ο κακός δαίμονας των «πρασίνων».
Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν οπωσδήποτε νίκη για να έχει ελπίδες πρόκρισης και προσπάθησε από το πρώτο λεπτό να επιβάλει το ρυθμό του. Βρήκε, όμως, απέναντί του μία πολύ καλά στημένη και διαβασμένη Λαμία. Στο 8' οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά ο Χατζηγιοβάννης δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του στην παράλληλη σέντρα του Καμπετσή. Στο 15' η Λαμία έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Καραμάνος αστόχησε μπροστά από τον Διούδη.
Η επόμενη μεγάλη φάση στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο 55'. Ο Μακέντα τροφοδότησε τον Κουρμέλη, αλλά η προβολή του σταμάτησε στον Μελίσσα. Στο 83' ήρθε η λύτρωση για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάννης έβγαλε τη σέντρα και ο Εμμανουηλίδης που είχε μπει στο 67' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έστειλε το ματς στην παράταση.
Ο επιπρόσθετος χρόνος ξεκίνησε εντυπωσιακά με τη Λαμία να χάνει δύο κλασικές ευκαιρίες και ο Παναθηναϊκός μία.
Στο 94' ο Επστάιν βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των «πρασίνων». Ενα λεπτό αργότερα ο Ρόμαρτς είδε τη κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι του Διούδη και να χάνει δεύτερη μεγάλη ευκαιρία. Στην αντεπίθεση ο Βέργος βγήκε τετ α τετ με τον Μελίσσα, αλλά ο πορτιέρο της Λαμίας κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 120' oι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να πετύχουν το νικητήριο τέρμα, αλλά ο Ασίγκμπα έδιωξε σωτήρια κι ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα.
Στη διαδικασία των πέναλτι για τον Παναθηναϊκό σκόραραν οι Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (αστόχησαν οι Κάτσε, Κουρμπέλης). Για την Λαμία ευστόχησαν οι Επστάιν, Μπουλούλης, Ρόμανιτς, Καραμάνος
Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνα)
Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (79' Βέργος), Κάτσε, Χατζηθεοδωρίδης (46' Κουρμπέλης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (67' Εμμανουηλίδης), Μακέντα
Λαμία: Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος (53' λ.τρ. Βάντερσον ), Αντέτζο, Καρυπίδης, Καραγκούνης (71' Επστάιν), Καραμάνος, Ρόμανιτς, Τόμας (72' Πλιάτσικας), Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Μπουλούλης