Η Γούλβς απέκλεισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

clock 00:40 | 17/03/2019

Το Αγγλικό κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων και αυτό επιβεβαιώθηκε γι’ ακόμα μία φορά. Τελευταίο «θύμα» της διοργάνωσης η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ηττήθηκε με 2-1 από τη Γουλβς και έμεινε εκτός θεσμού. Οι «λύκοι» θυμίζουμε πως είχαν αποκλείσει και τη Λίβερπουλ.
Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο 45λεπτο, κατά το οποίο οι δύο ομάδες δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 70’ με τον Ραούλ Χιμένες και μόλις έξι λεπτά αργότερα (76’) διπλασίασαν τα τέρματά τους με γκολ του Ντιόγκο Ζότα από «ασίστ» του Νέβες.
Στα λεπτά που απέμεναν η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να φτάσει στα γκολ για να αποσοβήσει τον αποκλεισμό της, ωστόσο, εκ του αποτελέσματος, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 95’ με τον Μάρκους Ράσφορντ.
Διαιτητής: Άτκινσον. Θεατές: 31.004.
ΓΟΥΛΒΣ: Ρούντι, Σάις, Κοάντι, Μπολί, Ντόχερτι, Ντεντόνκερ, Νέβες, Ζ. Μουτίνιο, Κάστρο Ότο, Χιμένες (95’ Χ. Κόστα), Ζότα (87’ Τραορέ).
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Νταλότ, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Σο, Ερέρα (71’ Περέιρα), Μάτιτς (86’ Μάτα), Πογκμπά, Λίνγκαρντ (86’ ΜακΤόμινεϊ), Ράσφορντ, Μαρσιάλ.