Γκέλα της Λίβερπουλ

clock 16:40 | 21/04/2018

Η Λίβερπουλ αν και προηγήθηκε 2-0 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ με τον Ρέκορντμαν Σαλάχ, αλλά τελικά ισοφαρίστηκε 2-2.
Ο Αιγύπτιος σταρ που κυνηγάει το "Χρυσό παπούτσι" έκανε για μια ακόμη φορά το χρέος του, σπάζοντας ένα ακόμη ρεκόρ. Πέτυχε με σουτ το 0-2 στο 72' (είχε προηγηθεί το 0-1 από τον Ινγκς μόλις στο 4') και ισοφάρισε το ρεκόρ στην ιστορία της Λίβερπουλ που κρατούσε ο Ρότζερ Χαντ (στη Β' κατηγορία της χώρας) από την περίοδο 1961-62 σημειώνοντας γκολ σε 23ο διαφορετικό ματς.

Επίσης, έφθασε το 31 στην Πρέμιερ Λιγκ (σε μια σεζόν φυσικά) ισοφαρίζοντας την επίδοση του Σίρερ το 1996, του Σουάρες το 2014 και του Ρονάλντο το 2008. Ετσι, θέλει ένα ακόμη για να γίνει ο παίκτης με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία της Πρέμιερ σε μια αγωνιστική περίοδο.

Οι γηπεδούχοι που μάχονται για την παραμονή τους -έχουν ελάχιστες ελπίδες η αλήθεια είναι- δεν το παράτησαν και αρχικά μείωσαν με τον Λίβερμορ στο 79' και εν τέλει διαμόρφωσαν το τελικό 2-2 με κεφαλιά του Ροντόν στο 88' σε δυο φάσεις όπου η άμυνα της Λίβερπουλ εμφάνισε μετά από καιρό σημάδια κακής τοποθέτησης.