''Γκέλα'' Εργοτέλη,1-1 με τη Σπάρτη στο Παγκρήτιο Στάδιο

clock 16:51 | 23/02/2019

Ο Εργοτέλης αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τη Σπάρτη, στο Παγκρήτιο Στάδιο χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσει τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27' με τον Μπέντο για να ισοφαρίσει ο Μπάτζιος στο 67'.
Στο 26' όμως η Σπάρτη κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Προβυδάκη στον Ζαχαριουδάκη και ένα λεπτό μετά, ο Γκαλβάο ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 1-0 μέσα στο Παγκρήτιο. Τρία λεπτά μετά ο σκόρερ τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Ρόμο.
Στο 41' λίγο έλειψε ο Εργοτέλης να ισοφαρίσει, αλλά η κεφαλιά του Ιατρούδη σταμάτησε στο δοκάρι και το 1-0 υπέρ των Λακώνων παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στο δεύτερο μέρος με στόχο το γρήγορο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε, παρά την πίεση τους. Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν αποτελεσματικά, κρατώντας το υπέρ τους σκορ. Παρόλα αυτά το 1-1 έγινε στο 67', με την κεφαλιά του Μπάτζιου, ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Μπουτσάκη. Δύο λεπτά μετά, ο Πάντος σταμάτησε τον Κατσούρι από την ανατροπή στο σκορ και κράτησε την ισοπαλία σε εκείνο το σημείο του αγώνα.
Στο 79' το σουτ του Κρασνικ κατέληξε στην αγκαλιά του Κατσιμήτρου. Στο 83' οι Έφορντ και Ροβίθης συνδυάστηκαν, με τον τελευταίο να σουτάρει άουτ. Οι Λάκωνες από το 85' έπαιζαν με 10 παίκτες, καθώς ο Ρόμο τραυματίστηκε και ο Σατσιάς είχε προχωρήσει και στις τρεις αλλαγές του.

Σκόρερ: 67' Μπάτζιος - 27' (πεν.) Γκαλβάο

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Τυριακίδης (Μακεδονίας), Καλλής (Αν. Αττικής)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης (46' Κατσουρρι), Κοιλιάρας, Μπαχανάκ, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (59' Ροβίθης), Μπρους, Μπουρσέλης, Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ (70' Καπνίδης).
ΣΠΑΡΤΗ (Σατσιάς): Πάντος, Κολτσίδας, Λώλος, Τσίμαν, Ζαχαριουδάκης (78' Κρασνίκι), Αρώνης, Τιεντσέ, Νάτσης, Αγγελόπουλος (65' Τιράρ), Γκαλβάο (30' Ρόμο), Καινούργιος.