Φιλική ισοπαλία (2-2) για ΠΑΣ και Λαμία

clock 22:35 | 20/07/2018

Ευκαιρία να εφαρμόσουν για πρώτη φορά όσα έχουν στο μυαλό τους ενόψει της νέας σεζόν είχαν ο Γιάννης Πετράκης και ο Μπάμπης Τεννές, στο φιλικό των ομάδων τους στο Καρπενήσι το απόγευμα της Παρασκευής (20/7), όπου οι Φθιωτοί ισοφάρισαν στην τελευταία φάση του αγώνα σε 2-2, στο παρθενικό «τεστ» του καλοκαιριού.

Στο 14’ η Λαμία άνοιξε το σκορ με τον Βασιλαντωνόπουλο, έπειτα από σέντρα του Δημούτσου, όμως στο 51’ ο ΠΑΣ ισοφάρισε με τον Βιδάλ, που με διαγώνιο πλασέ έφερε ισορροπία στο παιχνίδι.

Οι Γιαννιώτες ήταν πιο ενεργητικοί στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άργησαν να μετουσιώσουν την καλή απόδοση σε γκολ, με τον Κόντε να ευστοχεί στο 67' σε σουτ από τη μεγάλη περιοχή μετά τη σέντρα του Λίλα.
Στην τελευτάια φάση του αγώνα ωστόσο, η Λαμία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ασίγκμπα, που έκανε το 2-2.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Τεννές δοκίμασε σχήμα με τρεις στην άμυνα, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Πετράκης επέλεξε το 4-2-3-1 και τη λειτουργία του σε αυτό το πρώτο παιχνίδι στην αρχή της προετοιμασίας για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις:
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Σκόνδρας, Γώγος, Μπουκουβαλας, Κακουμπά, Ντόλοβατς, Καστρο, Νικολιάς, Λιασος, Γιακος, Λουκίνας