Europa League: Στους οκτώ Μπενφίκα και Σλάβια με νίκες στην παράταση

clock 00:47 | 15/03/2019

Η μεγαλύτερη έκπληξη στο εφετινό Europa League έγινε στο «Σινομπο» της Πράγας, όπου η Σλάβια κατάφερε να «πετάξει έξω» από τη συνέχεια του Europa League ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, την Σεβίλη.
Στην παράταση οι Τσέχοι επικράτησαν 4-3 των Ανδαλουσιάνων και μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» προκρίθηκαν πανηγυρικά στους «8» της διοργάνωσης, στο πιο συναρπαστικό ματς της φάσης των «16»
Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο ματς με τον Νγκατζούι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στοχ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια αλλά στο 31' ο Προμς σημάδεψε το δοκάρι.
Η Σεβίλλη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 44' ύστερα από πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπεν Γεντέρ για να κάνει το 1-1.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σούτσεκ. Η Σεβίλλη όμως έφερε και πάλι την αναμέτρηση στα ίσια, ισοφαρίζοντας και το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 54' ο Ελ Χανταντί είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του και με μονοκόμματο αριστερό σουτ νίκησε τον Κολάρ για το 2-2. Μέχρι το τέλος του 90λεπτου το 2-2 παρέμεινε με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.
Εκεί η Σεβίλλη ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 3-2 με τον Βάσκες. Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι ήθελαν πλέον δυο γκολ για την πρόκριση δεν το έβαλαν κάτω και στο 102' ισοφάρισαν σε 3-3 με τον Βαν Μπούρεν.
Οι Τσέχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 119 σε μια φάση διαρκείας ο Τραορέ έκανε το σουτ με τον Κιέρ να μην μπορεί να διώξει πάνω στη γραμμή και να κάνει το 4-3 για την ομάδα του και να δίνει μια επική πρόκριση στη Σλάβια Πράγας. ι
ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ: Κολάρ, Κουντέλα, Νγκατζούι, Ντέλι, Μπορίλ, Σούτσεκ, Κραλ (105' Φρίντριχ), Μάσοπουστ (92' Ζμρχάλ), Τραορέ, Στοχ (93' Βαν Μπούρεν), Σκόντα (77' Ολαγίνκα).
ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Γκόμεζ, Κιέρ, Καρίτσο, Προμς, Νάβας, Μπανέγκα, Μέσα (74' Γκονάλονς), Σαράμπια (80' Αντρέ Σίλβα), Ελ Χανταντί (90' Μουνίρ), Μπεν Γεντέρ (104' Ρογκ).
ΜΕ ΓΚΟΛΑΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΑΕΤΩΝ
Η Μπενφίκα ήταν ανώτερη της Ντινάμο Ζάγκρεμπ στη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα 0-0.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Μπενφίκα έκανε δυο αλλαγές καθώς κυνηγούσε δυο γκολ για να πάρει την πρόκριση. Οι "Αετοί" πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 71' με τον Ζόνας ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο.
Παρά την προσπάθεια τους οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ μέχρι τη λήξη του 90λεπτου με την αναμέτρηση να οδηγείται στην 30λεπτη παράταση.
Εκεί όμως η Μπενφίκα έδειξε τα... δόντια της. Αρχικά ο Φέρο στο 94' με ένα πανέμορφο σουτ με το δεξί έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λιβάκοβιτς.
Η Ντινάμο έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 104' όταν αποβλήθηκε ο Στογιάνοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αυτό έκανε το έργο της Μπενφίκα ακόμα πιο εύκολο.
Οι γηπεδούχοι μάλιστα έφτασαν και σε τρίτο γκολ και μάλιστα... γκολάρα στο 105' όταν ο Γκριμάλδο είδε τη μπάλα να του στρώνεται στο αριστερό και με απίστευτο σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα του Λιβάκοβιτς.
ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αλμέιντα, Ντίας, Φέρο, Ριμπέιρο (46' Γκριμάλδο), Πίτσι (119' Γκέντσον Φερνάντες), Φέισα, Γκάμπριελ, Ζίβκοβιτς (46' Ζόνας), Ζότα (62' Ζοάο Φέλιξ), Σίλβα.
ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Ρχμάνι, Ντιλαβέρ, Θέφιλ - Κάθεριν, Στογιάνοβιτς, Όλμο, Μόρο, Γκόγιακ (Ατιεμέν), Όρσιτς (109' Πέριτς), Πέτκοβιτς (86' Γκαβράνοβιτς), Καντζιόρ (75' Σιτούμ).