Europa League: Πρόκριση-θρίλερ της Βαλένθια, χατ τρικ Ζιρού για την Τσέλσι

clock 21:59 | 14/03/2019

Πρόκριση-θρίλερ πέτυχε η Βαλένθια στη Ρωσία επί της Κράσνονταρ, στο «πρώτο πιάτο» των αγώνων ρεβάνς των «16» του Europa League. Η Κράσνονταρ προηγήθηκε στο 85΄ με το φοβερό γκολ του Σουλεϊμάνοφ, αλλά στο 93΄ ο Γουέδες ισοφάρισε (1-1) κι έστειλε τις «νυχτερίδες» στον... έβδομο ουρανό και στην κλήρωση της προημιτελικών Παρασκευής (15/03).
ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σαφόνοφ, Πέτροφ (75' Σουλειμάνοφ), Σπάχιτς, Ραμίρες, Φγιουλούσον, Ραμίρεζ, Όλσον, Καζίνσκι, Περέιρα (91' Παράνοφ), Βάντερσον, Άρι (30' Στότσκλι), Κλάεσον.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Γκάγια, Ντιακαμπί, Γκάμπριελ, Βας, Τσερίσεφ, Κοντογκμπιά, Κοκλέν, Σολέρ (88' Γκαμέιρο), Μίνα (70' Γκονσάλο Γκέδες), Σομπρίνο (58' Ροντρίγκο).

Στα άλλα δυο παιχνίδια η Σάλτσμπουργκ έφτασε κοντά στην πηγή στο ματς με τη Νάπολι αλλά τελικά αρκέστηκε απλά στη νίκη με 3-1 επί των Ιταλών.
Όσο για την Τσέλσι πέρασε με πεντάρα από το Κίεβο με τον Ζιρού να κάνει χατ τρικ.

ΤΗ ΝΙΚΗ Η ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ, ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ Η ΝΑΠΟΛΙ
Η Νάπολι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Σάλτσμπουργκ με σκοπό να δείξει ότι είναι το αφεντικό και να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Οι Ιταλοί πήραν το προβάδισμα στην αναμέτρηση όταν στο 14' σε παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μίλικ ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το βολ πλάνε και άνοιξε το σκορ.
Η Σάλτσμπουργκ δεν έδειξε να επηρεάζεται όμως από το γκολ και βγήκε στην επίθεση για να κυνηγήσει τουλάχιστον τη νίκη. Οι Αυστριακοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 25' όταν έκλεψαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου με τον Νταμπούρ να γίνεται κάτοχος της και με ωραία ντρίπλα νίκησε τον αντίπαλο του και πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έψαξαν ένα ακόμη γκολ και αυτό ήρθε στο 65' με τον Γκουλμπράτσεν ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στην αναμέτρηση. Σε σέντρα από τα αριστερά πετάχθηκε ο φορ της Σάλτσμπουργκ για να στείλει με προβολή τη μπάλα αρχικά στο δεξί δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα.
ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Λάινερ, Ραμάλνιο, Ογκουενέ, Ουλμέρ, Μγουέπου (59' Γκουλμπράτσεν), Σαμασέκου, Γουλφ, Σομπολζάι (74' Λέιτγκεμπ), Μιναμίνο, Νταμπούρ.
ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ρουί, Λουπέρτο, Κίρικες (78' Μάλκουιτ), Χισάι, Ζιελίνσκι (74' Ντιαρά), Ρουίζ, Άλαν, Καγιεχόν, Μίλικ, Ινσίνιε.
ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΜΕ ΖΙΡΟΥ Η ΤΣΕΛΣΙ
Η Τσέλσι αν και είχε το 3-0 από το πρώτο παιχνίδι στην Αγγλία και παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές μπήκε στον αγώνα με σκοπό να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση από τα πρώτα λεπτά και για αυτό άρχισε να απειλεί με το καλημέρα ενώ έκανε το 1-0 με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Μετά από κόρνερ από τα δεξιά και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Ζιρού ήρθε στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Οι Άγγλοι δεν έριξαν τους ρυθμούς τους και στο 33' ήρθε το 2-0 και πάλι από τον Ζιρού. Ο Γάλλος σέντερ φορ έκανε την προβολή μετά τη σέντρα του Αλόνσο από τα αριστερά και νίκησε τον Μπόικο.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Οντόι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Αλόνσο αυτή τη φορά να έχει βρεθεί σε θέση σέντερ φορ και με προβολή δίνει αέρα τριών γκολ στην Τσέλσι.
Παρά το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου οι Άγγλοι δεν έριξαν ρυθμούς και συνέχισαν να πιέζουν και στο 60' ήρθε και το τέταρτο γκολ της Τσέλσι από γκολ και πάλι του Ζιρού με κεφαλιά που έκανε χατ τρικ.
Δυο λεπτά αργότερα η Τσέλσι θα μπορούσε να κάνει το 5-0 καθώς ο Αλόνσο με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Μπόικο, Κεντζιόρα, Μπούντρα, Καντάρ, Μικολένκο, Σίντορτσουκ (65' Τσε-τσε), Σεπέλεφ, Τσιγκάνκοφ, Σαπαρένκο, Περέιρα, Γκαρμάς.
ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Τσαπακόστα (69' Αθπιλικουέτα), Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Αλόνσο, Λόφτους - Τσικ, Κόβατσιτς, Καντέ (65' Ζορζίνιο), Οντόι, Ζιρού, Γουίλιαν (74' Πέδρο).