Εργοτέλης: Οδυνηρή ήττα από τα Τρίκαλα (0-2)

clock 16:52 | 18/02/2018

Ο Εργοτέλης γνώρισε οδυνηρή ήττα στο Παγκρήτιο από τα Τρίκαλα με 2-0 και ο στόχος της παραμονής στην Football league δυσκόλεψε πολύ για τους κιτρινόμαυρους.
O Εργοτέλης, αν και είχε την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσε εύκολα να διασπάσει την άμυνα των Θεσσαλών, σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες.
Γκολ με το «καλημέρα» πέτυχε ο ΑΟΤ, με σκόρερ το Βασίλη Σαχινίδη, με ωραίο σουτ στην κίνηση, αφού αξιοποίησε σέντρα του Μιλοσάβλιεφ (1’). Ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε στο 8’, με τον Κάιπερς, ο οποίος απέναντι από τον Αποστολίδη, αστόχησε ελάχιστα. Οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας και ανέβασαν ρυθμό, για να ψάξουν την ισοφάριση. Ο Εργοτέλης συνέχισε να πιέζει και στο 40’, έγινε επικίνδυνος με τους Κάιπερς και Μαζουλουξή.
Παρόμοια εικόνα και στη δεύτερο μέρος, με τους Κρητικούς να πιέζουν ψηλά. Στο 56’, απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουτσάκη. Στο 59’, ο Μπουρσέλης έκανε καλή προσπάθεια, σούταρε με τον Αποστολίδη να είναι σε ετοιμότητα. Ο Τόμιτς σούταρε για τα Τρίκαλα, στο 61’, η μπάλα πέρασε ψηλά. Ο Μπουρσέλης έβγαλε ξανά μπροστά τον Εργοτέλη, με το σουτ του να φεύγει ελάχιστα άουτ (78’). Στα επόμενα λεπτά, ακολούθησαν πολλές διακοπές στο παιχνίδι, με το ρυθμό να πέφτει ευνοώντας τους φιλοξενούμενους που έκαναν πολλές καθυστερήσεις εκνευρίζοντας τους γηπεδούχους. Ιατρούδης και Νικολακάκης έχασαν δύο ακόμα ευκαιρίες, στο 85’ και στο 90’ αντίστοιχα. Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Γιαννιτσάνης «τελείωσε» την αναμέτρηση, πετυχαίνοντας το 0-2 για τον ΑΟΤ, με σουτ στην κόντρα.
Διαιτητής: Γκοβέσης (Αρκαδίας)
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουρσέλης (82’ Ιατρούδης), Τσέλιος, Μπουτσάκης (73’ Ροβίθης), Μπούζας, Κάιπερς, Σταματάκος (70’ Μανουσάκης)
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Χιντζίδης, Λεάντρο, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Μάκος, Γροντής (49’ Τόμιτς), Μιλοσάβλιεβ, Σαχινίδης (83’ Κοτσώνης), Ζγκούρη (62’ Γιαννιτσάνης)