Εργοτέλης-ΑΕ Καραισκάκης 4-2: Καρδιοχτύπησε του φιλάθλους του

clock 17:24 | 17/11/2019

Ο,τι δεν είχε κάνει έως τώρα στο πρωτάθλημα ο Εργοτέλης, το έκανε στα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα με την ΑΕ Καραϊσκάκης. Προηγήθηκε 3-0 , είχε πολλές φάσεις και χαμένες ευκαιρίες για σκορ θριάμβου.Τελικά νίκησε 4-2 αν και στο 76΄το σκορ ήταν 3-2 και καρδιοχτύπησε τους φιλάθλους του που σημειωτέων κράτησαν ενός λεπτού σιγή για το θάνατο του ένθερμου φίλου της ομάδας Γιώργη Χατζηγεωργίου.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν εντυπωσιακά το ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο έχασε τρεις ευκαιρίες για το 1-0. Αυτό τελικά ήρθε στο 13' όταν ο Μπουτσάκης με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Έφορντ, άνοιξε το σκορ. Ο Εργοτέλης συνέχισε να είναι καταιγιστικός, δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες και στο 20' πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με το εκπληκτικό γκολ-φάουλ από μεγάλη απόσταση του Προβυδάκη.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατέβασαν ταχύτητα και στο 24ο λεπτό έφτασαν σε τρίτο τέρμα με τρομερό σουτ του Κουατένγκ εκτός περιοχής.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης ήταν ακίνδυνη και οι παίκτες δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στο καταιγιστικό ποδόσφαιρο του Εργοτέλη, ωστόσο είχε την τύχη στο 32', στο πρώτο σουτ στο ματς, να μειώσει με σκόρερ τον Χατζηστραβό. Το γκολ αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι του Εργοτέλη κατέβασαν την απόδοσή τους, έφερε τους φιλοξενούμενους στην αντίπαλη περιοχή, απειλώντας με ένα δεύτερο τέρμα πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά και μέσα σε λίγα λεπτά έχασε δύο ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του. Η σημαντικότερη, όμως, ήταν αυτή του 59ου λεπτού με τον Ροβίδη εξ επαφής να στέλνει την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επιθετικοί σε σχέση με το πρώτο μέρος. Εβγαιναν μπροστά και προσπαθούσαν να πιέσουν, ενώ όσο περνούσε ο χρόνος απειλούσαν την εστία του Κατσιμήτρου. Σε μία από αυτές τις φάσεις, στο 76ο λεπτό, ο Ψανιός μετέτρεψε σε... θρίλερ το ματς, μειώνοντας σε 3-2.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, αμφότερες οι ομάδες έχασαν τεράστιες ευκαιρίες και τελικά στο 94' ο Εφορντ σφράγισε τη νίκη για τους «κιτρινόμαυρους», διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιαννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος , Πέιος, Μπρους, Τσέλιος (Μπουρσέλης 70'), Μπουτσάκης (Γροντής 63'), Εφορντ, Ροβίθης (Μπαράτα 78'), Kουάτενγκ

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Καπίας, Βλάχος, Παναγιώτου, Παπανίκου, Μέτσε, Ψιάνος, Γυφτοκώστας (Τσούτσης 46'), Χατζηστραβός, Αλμπάνης (Κυβελίδης 32', λ.τρ), Kούστα (Τερεζίου 70')