Επιστροφή στις νίκες για τον Εργοτέλη

ποδοσφαιρο
 clock 17:24 | 19/01/2019

Αν και αγχώθηκε και έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μαζουλουξή στο 63', οι Κρητικοί κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» με τα γκολ των Έφορντ (23' πεν.), Κουατένγκ (36') και Ροβίθη (75').

Το μόνο που είχαν καταφέρει οι Αθηναίοι, ήταν να βάλουν δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους», μειώνοντας προσωρινά σε 2-1 με τον Σταματάκη (54'), πριν τελειώσουν κι αυτοί με 10 την αναμέτρηση, εξαιτίας της αποβολής του Κολλαρά (90').

Το ματς:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο Παγκρήτιο, με τον Εργοτέλη να προηγείται στο 23', όταν ο Έφορντ νίκησε από το σημείο του πέναλτι τον Κοκκαλά.

Στο 36' οι Κρητικοί έκαναν και το 2-0, με τον Κουατένγκ να σημειώνει το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Ο Αήττητος μπήκε δυναμικά στο δεύτερο 45λεπτο  και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με σουτ του Κατσιμήτρου. Μέσα σε όλα αυτά, ο Εργοτέλης έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Μαζουλουξής με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά το γεγονός πως έπαιζαν με παίκτη λιγότερο οι «κιτρινόμαυροι», κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα, με τον Ροβίθη, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι δύο λεπτά νωρίτερα.

Σκόρερ: 23' (πεν.) Έφορντ, 36' Κουατένγκ, 75' Ροβίθης - 54' Σταματάκης
Κόκκινες: 63' Μαζουλουξής - 90' Κολλαράς

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Οικονόμου, Μπουρσέλης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (82' Γροντής), Τσέλιος, Κατσούρρι (67' Προβυδάκης), Ιατρουδης, Έφορντ, Κουατένγκ (73' Ροβίθης)
ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Δημητρίου): Κοκκαλάς, Αφράτης (46' Πλανούκος), Κολλαράς, Μάγκας, Ηρακλής, Σπυρόπουλος, Κασνέτση, Λάμπρου, Σταματάκης, Χατζηιωαννίδης, Ταμπάκης (89' Άντερσον)

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Αναστασάκης (Χανίων), Χρηστάκος (Πειραιά)