Δεύτερο σερί «τρίποντο» για Ατρόμητο

clock 21:21 | 10/02/2019

Ο Ατρόμητος υπερασπίστηκε την έδρα του, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική επιτυχία στη Super League, μετά το «διπλό» στη Λάρισα. Οι Περιστεριώτες νίκησαν με 1-0 τον Λεβαδειακό, για την 20η αγωνιστική, κάνοντας ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την έξοδο τους στην Ευρώπη. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 16΄ από τον Ενσικουλού.
Ο Ατρόμητος μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε και στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης πήρε προβάδισμα στο σκορ, μετά από υπέροχη ενέργεια του Ενσικουλού, ο οποίος με δυνατό σουτ με το αριστερό άνοιξε το σκορ. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει, ισορρόπησε το ματς, χωρίς όμως να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα των γηπεδούχων μέχρι το ημίχρονο.
Ο Ενσικουλού συνέχισε στην επανάληψη να μονοπωλεί τις επιθέσεις του Ατρομήτου, ενώ στο 63΄ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να «σφραγίσουν» τη νίκη. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Κατράνη από τα αριστερά, που είχε αποδέκτη τον Ενσικουλού, ο Μπάγιτς είπε «όχι» στο τετ-α-τετ με τον επιθετικό του Ατρομήτου, ενώ το ίδιο έπραξε και στη συνέχεια της φάσης απέναντι στον Κουλούρη. Ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο τελευταίο εικοσάλεπτο, κράτησαν το «τρίποντο» μέχρι το σφύριγμα της λήξης.
Διαιτητής: Τζοβάρας Γιώργος (Φθιώτιδας)
Κίτρινες: Ουάρντα, Χατζηισαΐας, Ούμπιντες

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Καρασαλίδης, Χατζηισαΐας, Ούμπιντες, Ενσικουλού (84΄ Μανούσος), Νάτσος, Μάντσον, Κουλούρης, Μπρούνο (74΄ Μπουσουλάτζιτς), Ρισβάνης, Ουάρντα (60΄ Κατράνης).
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Αντιλέχου, Ντιόγκο, Τσαμπούρης, Ρεκβιασβίλι, Κονέ, Στανόγεβιτς (69΄ Νανγκίς), Ζησόπουλος, Μάρκοβσκι, Σαβαντογκό (86΄ Λιάγκας), Γιακουμάκης (24΄ Μέλεγκ).