Δεν το... κουνάει από την κορυφή ο Ατρόμητος

clock 21:17 | 22/10/2018

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε νικητής στο «θρίλερ» του Περιστερίου επικρατώντας του Αστέρα Τρίπολης με το «χορταστικό» 3-2 (42΄ πεν., 88΄ Κουλούρης, 61΄ αυτ. Μουνάφο - 57΄ Βαλιέντε, 64΄ Μανιάς), στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική στη Super League. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) ο Μάντσον.
Οι γηπεδούχοι έφτασαν τον ΠΑΟΚ στην πρώτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγωνιστικό Γολγοθά τους, καθώς μέσα στις πρώτες επτά αγωνιστικές αναμετρήθηκαν με όλες τις μεγάλες δυνάμεις του ελληνικού πρωταθλήματος.
Το σκορ άνοιξε στο 42΄ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Κουλούρης και καταλογίστηκε σε αντικανονικό μαρκάρισμα του Αθανασιάδη πάνω στον μετέπειτα σκόρερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 57΄, όταν ο Βαλιέντε εξαπέλυσε ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και δεν άφησε περιθώριο στον Μέγερι.
Η τύχη δεν είναι με το μέρος του Αστέρα στο πρωτάθλημα ως τώρα, όπως αποδείχθηκε στο 61΄: ο Γιαννούλης εκτέλεσε φάουλ και ο Μουνάφο πιεζόμενος σκόραρε εις βάρος της ομάδας του με γυριστή κεφαλιά. Το πελοποννησιακό συγκρότημα απάντησε άμεσα με κεφαλιά του Μανιά στο δεύτερο δοκάρι, στο 64΄, αλλά παρά τις ευκαιρίες που είχε, η ομάδα του Παντελίδη έφυγε για πέμπτη φορά χαμένη.
Στο 88ο λεπτό ο Ούμπιδες εκτέλεσε φάουλ, ο Αθανασιάδης βρήκε την μπάλα που κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά της ο Χατζηϊσαΐας την προώθησε με κεφαλιά, για να γράψει το τελικό 3-2 ο Κουλούρης με νέα κεφαλιά. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μάντσον, αλλά οι παίκτες του Κάναντι διατήρησαν χωρίς κόπο το υπέρ τους αποτέλεσμα.
Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης
Κόκκινη: 90΄+2 Μάντσον
Κίτρινες: Γιαννούλης, Μάντσον - Μουνάφο, Καλτσάς, Τριανταφυλλόπουλος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Σάκιτς, Ρισβάνης, Χατζηϊσαίας, Γιαννούλης, Μπούσουλατζιτς, Μάντσον, Ουγκράϊ (81΄ Κωτσόπουλος), Βασιλακάκης (64΄ Μούγιακιτς), Μπρούνο (81΄ Ούμπιδες), Κουλούρης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Βλάχος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μαρτίνεθ, Βαλιέντε (68΄ Ιγκλέσιας), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (46΄ Φερνάντεθ), Μουνάφο, Τόνσο, Μανιάς (87΄ Μπελόκ).