Δαμάστα-ΠΟΑ 1-3: Πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου της 24/4

clock 20:12 | 17/04/2019

Πιο δύσκολα απ' ότι φανερώνει το τελικό 3-1, ο ΠΟΑ κέρδισε τη Δαμάστα στο γήπεδό της, στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΗ και σε συνδυασμό με τη νίκη του (2-1) στο πρώτο ματς, εξασφάλισε και φέτος την παρουσία του στον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει στις 24/4 στις Αρχάνες (αντίπαλός του ο Ρωμανός).

Ο ΠΟΑ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δημιούργησε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Από την πλευρά της η Δαμάστα ήταν αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, όπως είχε κάνει και στον πρώτο αγώνα. Τελικά στο 77' ο Ξυλούρης με κοντινό πλασέ, έδωσε το προβάδισμα στον ΠΟΑ. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και τρία λεπτά αργότερα, ισοφάρισαν με κεφαλιά του Γιαλιτάκη (πρώην παίκτης του ΠΟΑ) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Η Δαμάστα ήθελε άλλο ένα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση αλλά αντί να το πετύχει, δέχθηκε δύο. Στο 81' από τον Ξεπαπαδάκη και στο 88' από τον Ξυλούρη με φοβερό μακρινό σουτ για το τελικό 1-3.
Να σημειωθεί ότι πριν από τη σέντρα του αγώνα, η Δαμάστα τίμησε τον Τάκη Σαρρή, για την πολυετή προσφορά του.

Επίσης οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με «το Χαμόγελο του Παιδιού» στις φανέλες τους και ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο, είχε την δυνατότητα να αγοράσει διάφορα προϊόντα για την ενίσχυση του ταμείου του γνωστού Οργανισμού, επίσημος πρεσβευτής του οποίου στην Κρήτη, είναι πλέον η Δαμάστα.

ΔΑΜΑΣΤΑ: Μαργαρίτης, Απλαδάς (68′ Γιαλυτάκης), Χαλκιαδάκης, Γενιτσαρίδης, Μπιμπίρης, Μανουσάκης (18′ λ.τ. Γεωργαλάς), Τζουβάρας, Βερούσι, Μαρκάκης, Τσαΐνης (59′ Κλαπάκης), Ντίνος (59′ Κοκορέλιας)
ΠΟΑ: Μανουσάκης, Καρβελάς, Ξεπαπαδάκης, Παπαδομιχελάκης, Πολυζάς (70′ Πετράκης), Σαμουιλίδης, Κάρλος (85′ Πλουσής), Καιμακαμούδης, Κερμενίδης, Κενδριστάκης (68′ Ξυλούρης), Πατινιώτης