Bundesliga: Πέρασε και από την έδρα της Σάλκε η Ντόρτμουντ

clock 18:43 | 08/12/2018

Την διαφορά των 9 πόντων στον βαθμολογικό πίνακα από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου κράτησε η Ντόρτμουντ, η οποία πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Σάλκε (1-2) για την 14η αγωνιστική της Bundesliga.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Ντιλέινι στο 7ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απάντησαν με πέναλτι του Καλίγκιουρι ενώ το τελικό 2-1 για τους πρωτοπόρους της Bundesliga διαμόρφωσε ο Σάντσο στο 74ο λεπτό.
Εύκολο απόγευμα είχε στο Μόναχο η τοπική Μπάγερν η οποία επιβλήθηκε με 3-0 της Νυρεμβέργης. Δύο γκολ σημείωσε ο Λεβαντόφσκι κι ένα ο Ριμπερί για τους νικητές.
Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επιβλήθηκε με 1-0 εντός έδρας της Άουγκσμπουργκ, η Φράιμπουργκ κέρδισε με 3-0 την Λειψία, ενώ ισόπαλος με σκορ 2-2 τελείωσε ο αγώνας της Βόλφσμπουργκ με την Χοφενχάιμ.