Αποτελέσματα και βαθμολογίες στο ΝΒΑ

clock 14:30 | 01/01/2019

Η έκρηξη των Ντέρικ Ουάιτ και ΛαΜάρκους Όλντριτζ στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης με τους Μπόστον Σέλτικς, όταν σημείωσαν από 21 πόντους, ήταν αρκετή για τους Σαν Αντόνιο Σπερς, προκειμένου να φτάσουν στη νίκη με 120-11 και να κρατήσουν αλώβητη την έδρα τους για έβδομη διαδοχική αναμέτρηση με τους Κέλτες.
    Ο επιθετικός πλουραλισμός των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς απλοποίησε το έργο των «πολεμιστών», οι οποίοι με ένα επιμέρους σκορ 24-7 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έβαλαν πρόωρα τις βάσεις για τη νίκη με 132-109 επί των Σανς στο Φοίνιξ. Ο «συνήθης-ύποπτος», Στέφεν Κάρι, τελείωσε την αναμέτρηση με 34 πόντους, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε άλλους 25 στη 17η διαδοχική επιτυχία του Γκόλντεν Στέιτ επί των «ήλιων».

Η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς, με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να σημειώνει το 10ο εφετινό τριπλ νταμπλ (32π., 11ρ., 11ασ.) και να οδηγεί εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη με 122-102, παίρνοντας εκδίκηση από τον Λούκα Ντόντσιτς, που είχε πρωταγωνιστήσει στη χθεσινή ήττα των Θάντερ στο Ντάλας.

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να... οργιάζει και να ολοκληρώνει τον αγώνα με τριπλ νταμπλ (43π., 10ρ., 13ασ.), το Χιούστον επικράτησε με 113-101 των Γκρίζλις, κλείνοντας το μήνα χωρίς απώλειες στο «σπίτι» του (9-0). Όσο για τον «μούσια»; Αυτό ήταν το τέταρτο διαδοχικό ματς στο οποίο σημείωσε +40 πόντους, ενώ σημείωσε ρεκόρ στο ΝΒΑ με οκτώ διαδοχικούς αγώνες έχοντας +35 πόντους και +5 ασίστ. Παράλληλα, ο Χάρντεν μπήκε σε ένα κλειστό κλαμπ παρέα με τους Μάικλ Τζόρτναν και Κόμπι Μπράιαντ, οι οποίοι είναι οι μοναδικοί παίκτες στις τελευταίες 30 σεζόν του ΝΒΑ που σκοράρουν +400 πόντους σε 10 διαδοχικούς αγώνες.
    Βίκτορ Ολαντίπο (22π.), Μάιλς Τέρνερ (20π.) και Ντομάντας Σαμπόνις (20π.) σημείωσαν συνολικά 62 πόντους στη νίκη των Πέισερς με 116-108 επί των Ατλάντα Χοκς, η οποία ήταν η πέμπτη διαδοχική επιτυχία της Ιντιάνα. Στον αντίποδα, ο Τζον Κόλινς έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για την ανατροπή (22π., 16ρ.), αλλά δεν ήταν αρκετός, τη στιγμή που ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έμεινε στο παρκέ για μόλις 4 λεπτά με απολογισμό 3 πόντους και 2 ριμπάουντ.