Ανατροπή και ήττα στο τέλος για τις Κ17 και Κ19 του ΟΦΗ

clock 16:17 | 22/12/2018

Παρά το γεγονός ότι η Κ19 του ΟΦΗ είχε, για ένα ακόμα παιχνίδι, πολύ καλή απόδοση δεν μπόρεσε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα από την αντίστοιχη του Ατρόμητου, στην αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομής Super League.
Οι παίκτες του Μανώλη Πατεμτζή προηγήθηκαν μάλιστα 2-0 στο Α' ημίχρονο. Το πρώτο στο 17ο με τον Ξεπαπαδάκη και το δεύτερο στο 37ο λεπτό με τον Αζίζι. Με την ομάδα μας μπροστά στο σκορ ολοκληρώθηκε το Α' σαρανταπεντάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στη συνέχεια να κάνουν την ολική ανατροπή και να φτάσουν στη νίκη.
Αρχικά στο 50ο λεπτό ο Κολυνιάτης (ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή) μείωσε το σκορ και οκτώ λεπτά αργότερα ο Τσακίρης έφερε το ματς στα ίσια. Όλα έδειχναν ότι το 2-2 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, αλλά δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90' ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Τριμμάτης.
Στο 90ο λεπτό ο Κουγιουμουτζής τραυματίστηκε στον ώμο και αποχώρησε από την αναμέτρηση, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Κ19 ΟΦΗ: Σηφάκης, Δολαψάκης, Κουρίνος, Περδίκης, Ξενοκτιστάκης, Ξεπαπαδάκης (82' Κουγιουμουτζής), Καλαϊτζάκης (64' Μαρινάκης), Αζίζι, Νοικοκυράκης, Ψαρράς, Κουράκης (64' Σταυρακάκης).

Ήττα και για την Κ17

Την ήττα με ανατροπή στο σκορ λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή γνώρισε η Κ17 του ΟΦΗ από την αντίστοιχη του Ατρόμητου στο γήπεδο των Δαφνών.
Η Κρητική ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γαϊτάνη, αλλά πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Οικονόμου στο 8ο λεπτό. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών ο Μπέκου είχε δοκάρι για τον ΟΦΗ, ενώ στο 31ο λεπτό ο Παπαδάκης σούταρε άουτ, έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια του Μαμουλάκη.
Στο 65ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμα ευκαιρία, αλλά το σουτ του Μπέκου δε βρήκε στόχο, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το φάουλ του Γαϊτάνη στο 77ο λεπτό. Στο 86ο λεπτό αποβλήθηκε ο Σμπώκος και με τη συμπλήρωση 90 λεπτών η Ατρόμητος έκανε την ολική ανατροπή με τον Παπαδόπουλο και πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 μέσα στο Ηράκλειο.
Κ17 ΟΦΗ: Μακατουνάκης, Κουρίνος, Γαϊτάνης, Δεληγιαννίδης (53' Ροδίτης), Σμπώκος, Σημαιάκης (34' Γκλεζάκος), Μπέκου (70' Πακιουφάκης), Σπυριδάκης, Μαμουλάκης, Καφούσης (58' Νικηφόρος), Παπαδάκης (80' Κορνηλάκης).