Α2 βόλει: Μεγάλη νίκη του ΟΦΗ στο ντέρμπι κορυφής

clock 22:32 | 08/12/2018

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διαφήμιση του βόλει ο ΟΦΗ κέρδισε τη Ρόδο με 3-1 σετ στο Βαρδινογιάννειο και παραμένει στην κορυφή της Α2, με 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.
Ο ΟΦΗ βρέθηκε να χάνει με 0-1 σετ στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου (το πρώτο σετ που χάνει σε 6 παιχνίδια), αλλά είχε την ψυχή να γυρίσει το παιχνίδι και με την βοήθεια του κόσμου του (περίπου 400 άτομα), που δημιούργησε μια καυτή ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου, να πάρει το παιχνίδι με 3-1 σετ και να συνεχίσει την πορεία του για την Α1 κατηγορία, πρώτος και αήττητος!
Η Ρόδος, αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για τον ΟΦΗ και επιβεβαίωσε ότι πρόκειται για μια υπολογίσιμη ομάδα και βασικό αντίπαλο του ΟΦΗ για την άνοδο.
Δυστυχώς ανεβαίνει μόνο ένας από τους ομίλους του Νότου (και ένας από τους ομίλους του Βορρά), οπότε μια εκ των δυο ομάδων θα χάσει το τρένο.
Σε αυτό στάθηκαν στις δηλώσεις τους και οι δυο προπονητές. Τόσο ο Δημήτρης Ζλατιλίδης του ΟΦΗ, όσο και ο Σπύρος Γκολίτσης της Ρόδου, αναφέρθηκαν στο άδικο σύστημα διεξαγωγής της Α2.
O τεχνικός του ΟΦΗ ευχαρίστησε τον κόσμο του ΟΦΗ για τη συμπαράσταση και τους ζήτησε να είναι κοντά στην ομάδα και σε άλλα παιχνίδια, γιατί ο ΟΦΗ τους έχει ανάγκη για να πετύχει το όνειρο της ανόδου στην Α1.
Πάντως ΟΦΗ και Ρόδος θα αναμετρηθούν αρκετές φορές, με τον ΟΦΗ πάντως να παίρνει ψυχολογία και να αφήνει 4 βαθμούς πίσω τη Ρόδο στην βαθμολογία.
Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε με ένα σερί 5-0, αλλά η Ρόδος, απάντησε με ένα εντυπωσιακό 12-1, έχοντας όπλο το σερβίς και τις καλές άμυνες.
Ο ΟΦΗ μείωσε σε 9-13 και 14-18, αλλά υποχρεώθηκε να «κυνηγάει» συνεχώς το σκορ και έτσι έχασε το πρώτο σετ της φετινής σεζόν με 20-25.
Στο δεύτερο σετ έγινε διαφήμιση του βόλει και απ τις δυο ομάδες. Υψηλό επίπεδο και από τον ΟΦΗ, αλλά και από τη Ρόδο, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.
Ο ΟΦΗ, φανερά βελτιωμένος από το πρώτο σετ, επέστρεψε από το 23-24 και με άσο του Μπάση πήρε το σετ με 26-24 και ισοφάρισε σε 1-1, μέσα σε αποθέωση από 400 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο.
Μεγάλο ντέρμπι και στο τρίτο σετ! Οι Ροδίτες ξέφυγαν με 6-9, αλλά ο ΟΦΗ, δεν είχε πεί την τελευταία του λέξη. Παίζοντας ωραίο βόλει, το γύρισε (13-12) και οι δυο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο.
Ο ΟΦΗ πήρε τα πάνω του, προηγήθηκε με 19-17, αλλά δεν πήρε το αβαντάζ που ήθελε, για ένα ήρεμο φινάλε.
Με σερβίς στο φιλέ των αντιπάλων, πέρασε με 23-22 και 24-22. Με έξυπνο πλασέ ο Εφραιμίδης τελείωσε το σετ με 25-22 για το 2-1 για τον ΟΦΗ.
Στο τέταρτο σετ ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλύτερος από τον αντίπαλο του, στο μεγαλύτερο διάστημα. Προηγήθηκε με 18-14 και 19-15, αλλά δεν «καθάρισε» το παιχνίδι.
Η Ρόδος, έμεινε όρθια, πέρασε μπροστά με 22-23, αλλά ο ΟΦΗ σε μια ακόμη δύσκολη κατάσταση για αυτόν αντέδρασε σωστά και πήρε το παιχνίδι με 25-23.
Τα σετ: 20-25, 26-24, 25-22, 25-23
ΟΦΗ: Moνιάκης, Κομητούδης,Μύρος, Τεφτσής, Κολτσιάκης, Σκαρλατίδης, Μπάσης, Αντιφάκος, Καρατζάς, Καρασσαββίδης, Δημητριάδης, Τζελάτι, Εφραιμίδης.
Ρόδος: Mακρής, Θεοδόσιος,Μαυροβουνιώτης, Προδρομίδης, Κοκολάκης, Μοσχούς, Σακόγλου, Οικονόμου, Αρβανίτης, Παππάς,Σαρικείσογλου, Ποτολίδης.