Α2 βόλει: "Κλείδωσε" την πρωτιά με μια ακόμη άνετη νίκη ο ΟΦΗ!

clock 18:56 | 02/02/2019

Μια ακόμη καθαρή νίκη πέτυχε η ομάδα βόλει του ΟΦΗ με 3-0 σετ, επί του Πανερυθραικού στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου. Σπουδαία εμφάνιση για μια ακόμη φορά για τον πρωτοπόρο ΟΦΗ, που πήρε εύκολα το ντέρμπι με την τρίτη ομάδα της κατάταξης στην Α2 και συνεχίζει το δρόμο του για την άνοδο στην Α1!
Με τη νίκη αυτή ο ΟΦΗ εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και θα μπεί με αβαντάζ στην δεύτερη φάση.
Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο ΟΦΗ έδειξε ότι δεν έχει αντίπαλο αυτήν την εποχή.
Καθάρισε σε 18 λεπτά το πρώτο σετ (25-9), σε 26 λεπτά το δεύτερο (25-17) και σε 28 λεπτά το τρίτο (25-23).
Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ έκανε απλά επίδειξη ισχύος. Μπήκε δυνατά ((7-0) ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς (13-4) και το πήρε πολύ εύκολα (25-9) με τον αντίπαλο, απλά να παρακολουθεί την «παράσταση» των παικτών του ΟΦΗ.
Το δεύτερο σετ ήταν περισσότερο ανταγωνιστικό. Ο Πανερυθραικός κόντρα τον ΟΦΗ μέχρι το 16-14. Εκεί κάπου ξεκίνησε ένα μεγάλο σερί για την ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη. Με ένα 8-1 ο ΟΦΗ ουσιαστικά τελείωσε το σετ, το οποίο τελικά πήρε με 25-17.
Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι. Ο Πανερυθραικός έπαιξε το τελευταίο του χαρτί και προηγήθηκε με 9-13 και 11-15. Ο ΟΦΗ όμως βρήκε το σθένος και ισοφάρισε 17-17.
Παίρνοντας κάποιους κρίσιμους πόντους μετέτρεψε το 20-20 σε 24-20 και τελικά πήρε το σετ με 25-23, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-23, αλλά το ταιμ-άουτ του Δημήτρη Ζλατιλίδη, έδωσε την δυνατότητα να σχεδιαστεί σωστά η τελευταία επίθεση και ο ΟΦΗ να τελειώσει το ματς.

Τους πόντους του ΟΦΗ πέτυχαν οι: Τζελάτι 14, Εφραιμίδης 10, Μπάσης 10, Κολιτσιάκης 9, Αντιφάκος 8, Σκαρλατίδης 2.
Τα σετ: 25-9, 25-17, 25-23
ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Eφραιμίδης, Μονιάκης, Κομητούδης, Μύρος, Τεφτσής, Κολιτσιάκης, Σκαρλατίδης, Μπάσης, Αντιφάκος, Καρατζάς, Καρασσαβίδης, Τζελάτι, Δημητριάδης.