Παπαδόπουλος: "Eγω θα πιστεύω μέχρι και το τελευταίο παιχνίδι"

clock 22:32 | 23/04/2017

Ο προπονητής του ΟΦΗ Νίκος Παπαδόπουλος ανέφερε στην συνέντευξη τύπου, που ακολούθησε το παιχνίδι με τον Αχαρναικό στο "Θ. Βαρδινογιάννης"  (3-0).

"Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες. Νομίζω ότι κάναμε ένα πολύ καλό παιχνιδι.
Παρ’ ότι το πρώτο γκολ δεν ήρθε πολύ γρήγορα, είχαμε υπομονή, καλό συνδυαστικό παιχνίδι και βάλαμε τα γκολ που μας ελευθέρωσαν, για το δεύτερο ημίχρονο.Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και ζήτησα να έχουμε την ίδια ένταση και να βάλουμε και άλλα γκολ, το προσπαθήσαμε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, είχαμε ευκαιρίες και  βάλαμε ένα τρίτο γκολ. Πολύ θετικό είναι ότι ο αντίπαλος δεν έκανε ούτε σουτ στην εστία μας και δεν κινδυνεύσαμε καθόλου. Ετσι είχαμε και την ευκαιρία να προστατέψουμε δυο παίκτες που είναι στο όριο καρτών για τα επόμενα παιχνίδια.
Αρχίζουν τα δύσκολα τώρα για μας. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι, και θα τα βλέπουμε ένα –ένα για να δούμε που μπορούμε να φτάσουμε στο τέλος.Συγχαρητήρια στα παιδιά και στον κόσμο που μας στήριξε.

Τι σημαίνει το μηδέν για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι:
Για όλες τις ομάδες είναι σημαντικό. Το ίδιο και για μας στην κατηγορία που αγωνιζόμαστε.
Το μηδέν φέρνει πρωταθλήματα και τα πολλά γκολ τον κόσμο στο γήπεδο.
Εμείς προσπαθούμε να υα συνδιάσουμε και τα δυο.
Μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε και σε άλλα παιχνίδια και να έχουμε περισσότερους βαθμούς.
Αυτό έχουμε τώρα όμως.
Είναι πολύ σημαντικό να κρατάς το μηδέν. Πιστεύω ότι με την επιθετική ποιότητα που έχουμε, μπορούμε να σκοράρουμε και να κερδίζουμε παιχνίδια.
Ολες οι ομάδες από εκεί ξεκινάνε. Από την αμυντική τακτική.

-Ο αντίπαλος προπονητής είπε ότι ο ΟΦΗ με τον Απόλλωνα είναι οι καλύτερες ομάδες και εσείς με τον κ. Μάντζιο οι καλύτεροι προπονητές…
Χαρακτήρισε ακόμη τραγικά αυτά που συμβαίνουν εκτός γηπέδου στην Β’ Εθνική.
Θέλετε να κάνετε κάποιο σχόλιο; «Τον ευχαριστώ για τα καλά του λόγια. Εχουμε δείξει στα τελευταία παιχνίδια ότι και καλό ποδόσφαιρο παίζουμε και αποτελέσματα παίρνουμε.
Στο τέλος θα μετρήσει όμως, το που θα είμαστε. Αυτό πρέπει να κοιτάξουμε εμείς.
Κυρίως το επόμενο παιχνίδι. Τώρα, σε ότι αφορά αυτά που γίνονται εξωγηπεδικά στην Β’ Εθνική, τι να σχολιάσω εγώ. Τα βλέπουμε όλοι.

-Ακολουθούν τρία σημαντικά παιχνίδια για τον ΟΦΗ:
«Βλέπουμε μόνο το επόμενο παιχνίδι και όχι και τα τρία. Το επόμενο είναι με τον πρωτοπόρο, που είναι μια καλή ομάδα. Θέλουμε να κερδίσουμε αυτό το ματς.
Θέλουμε να κερδίσουμε ομάδες, που είναι  πάνω από εμάς, για πολλούς λόγους.
Και για το πρεστίζ, αλλά και βαθμολογικά.
Εγω είμαι αυτός που μέχρι το τελευταίο ματς θα πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε πολύ παραπάνω πράγματα και είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα δικαιωθούμε.