Με Γκόριτσα ο Πανιώνιος στο Europa League

clock 09:19 | 07/07/2017

Τη Νόβα Γκόριτσα θα αντιμετωπίσει ο Πανιώνιος για το β΄ προκριματικό γύρο του Europa League, καθώς η ομάδααπό τη Σλοβενία επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και προκρίθηκε εις βάρος της Σιράκ από την Αρμενία, έστω κι αν λαχτάρισε παραχωρώντας ισοπαλία 2-2 στη ρεβάνς.
Οι Σλοβένοι έπαιζαν στην έδρα τους έχοντας παρακαταθήκη τη νίκη με 2-0 εκτός έδρας, αλλά παρότι προηγήθηκαν στο σκορ με αυτογκόλ του Πρλγέβιτς στο 13΄ χαλάρωσαν και λίγο έλειψε να το πληρώσουν ακριβά. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τους Κάμπα (34΄), Μπιτσκαγιάν (56΄) και χρειάζονταν άλλο ένα γκολ για να προκριθούν, με συνέπεια το παιχνίδι να αρχίσει να παίζεται πάνω - κάτω.
Στο 89΄ αποβλήθηκε ο Νταρμπινιάν της Σιράκ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Οσούι λύτρωσε την Γκόριτσα ισοφαρίζοντας. Ο Πανιώνιος θα υποδεχτεί τους Σλοβένους στη Νέα Σμύρνη στις 13 Ιουλίου, ενώ η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 20 του ίδιου μήνα.