Κύπελλο Ελλάδος: Άδικη ήττα για τον ΟΦΗ στη Ριζούπολη

clock 19:50 | 25/10/2016

Ο ΟΦΗ για 70 λεπτά ήταν κυρίαρχος στην Ριζούπολη, υποχρεώνοντας σε παθητικό ρόλο τον Απόλλωνα, αλλά το γκολ του Κάσου στο 69' στη μοναδική φάση που δημιούργησε, ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, να πάρουν τη νίκη και να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους, στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδος.
Μια «τσάμπα» ήττα για τον ΟΦΗ, απο ένα αντίπαλο που ήταν πολύ κατώτερος απο αυτόν.
Ο ΟΦΗ είχε την κυριαρχία στο παιχνίδι, αλλά δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στις μεγάλες φάσεις που δημιούργησε με τους Μπουρσέλη (13'), Βουό (32'), Αντουκόρ (50').
Ο ΟΦΗ ζήτησε και πέναλτι στον Βουό στο 21' αλλά η φάση του αγωνα έγινε στις καθυστερήσεις με τον διαιτητή να μην δίνει καθαρό πέναλτι σε τράβηγμα απο πίσω στον Βουό στο φινάλε του αγώνα.
Αδικη πέρα για πέρα η ήττα για τον ΟΦΗ.
Διαιτητής: Mακρυπόδης (Αχαία)
Απόλλων: Χιώτης. Ντάσιος (78' Πάνος), Κύργιας, Δεληζήσης, Βαλλεριάνος, Κονέ, Ρομάνο, Πορτουλίδης, Περογαμβράκης (60' Κάσος), Διαμαντόπουλος, Σιατραβάνης (88' Τσιάρας).
 ΟΦΗ: Δάφκος, Μίκιτς (73' Μιλοσάβλιεφ), Βαλλιάνος, Κώτσιος, Οσοιτς, Νάστος, Αντουκόρ (81' Μασάδο), Χαντί, Mπουρσέλης (73' Κομεσίδης), Βουό, Ράντι.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Ενα σφίξιμο του Κοιλιάρα στην προθέρμανση, κάνει το Νίκο Νιόπλια να βάζει στη θέση του, τον Μπουρσέλη.
Το παιχνίδι ξεκίνησε!
11' Η πρώτη φάση για τον Απόλλωνα. Ο Διαμαντόπουλος, υπο την πίεση του Κώτσιου πλασάρει άουτ.
13' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ράντι σεντράρει, ο Χιώτης διώχνει ασθενώς, ο Μπουρσέλης μόνος απο το σημείο του πέναλτι, πλασάρει αλλά ο Χιώτης διώχνει σε κόρνερ.
14' Κίτρινη κάρτα στον Μίκιτς.
17' Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.
21' Ο ΟΦΗ ζητάει πέναλτι σε σπρώξιμο του Κύργια στον Βουό, μέσα στην περιοχή. «Οχι» λέει ο διαιτητής Μακριπόδης, παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ.
32' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Βουό γυρίζει μέσα στην περιοχή και πλασάρει, αλλά ο Χιώτης μπλοκάρει τη μπάλα.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0
Χωρις αλλαγές οι δυο ομάδες ξεκινούν την επανάλληψη.
48' Νέα καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ράντι βγαινει απο δεξιά, αλλά η σέντρα του για τον Βουό δεν είναι καλή.
50' Νέα μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ. Κόρνερ του Χαντί, ο Αντουκόρ με κεφαλιά απο την μικρή περιοχή, στέλνει τη μπαλα πάνω απο τα δοκάρια.
55' Κίτρινη κάρτα στο Νάστο.
57' Φαση μετά απο πολύ ώρα για τον Απόλλωνα. Κεφαλιά του Διαμαντόπουλο, μπλοκάρει ο Δάφκος.
69' Το 1-0 γα τον Απόλλωνα. Ο Κάσος που μπήκε ως αλλαγή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα σε μια φάση που ο Δάφκος δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα. Στην αρχή της φάσης υπάρχει οφσάιντ με τον Διαμαντόπουλο, το οποίο δεν δίνεται.
Γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα. με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος.
72' Σούτ του Διαμαντουλου, μπλοκάρει ο Δάφκος.
+93 Καθαρό πέναλτι που δεν δίνει ο διαιτητής Μακριπόδης στον ΟΦΗ. Ο Πάνος τραβάει απο τη φανέλα το Βουό, ο διαιτητής δεν δίνει τίποτα, αλλά παρατηρεί με κίτρινη κάρτα τον επιθετικό του ΟΦΗ!