Ισοπαλία 0-0 ο ΟΦΗ στη Ριζούπολη (video)

clock 17:03 | 18/01/2017

Ισόπαλο 0-0 έληξε το παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Ριζούπολη, για την 11η αγωνιστική της Football League.

Σε ένα πολύ βαρύ τερέν και σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η δύναμη και οι μονομαχίες, ο ΟΦΗ, είχε σχεδόν άριστη αμυντική λειτουργία και δεν απειλήθηκε σημαντικά απο τον αντίπαλο του.
Μάλιστα ο ΟΦΗ, είχε την μεγαλίύτερη ευκαιρία στο παιχνίσι όταν μόλις στο 2ο λεπτό ο ΜΙλοσάβλιεφ, έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Απόλλωνα, αλλά το πλασέ που έκανε κατέληξε στο δοκάρι.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τις δυο ομάδες να έχουν απο ένα ημίχρονο.
Ο ΟΦΗ είχε την κατοχή και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 45λεπτο, ενώ ο Απόλλων «είχε» το δεύτερο, όπου φάνηκε η κούραση των παικτών του ΟΦΗ, απο το τελευταίο χιτσκοκικό παιχνίδι στο Μενίδι, όπου ο ΟΦΗ με υπερπροσπάθεια και ανατροπή πήρε το διπλό (2-3).
Οταν ένα παιχνίδι δεν μπορεις αν το κερδίσεις, τουλάχιστον μην το χάσεις, λένε, και ατυτό έκανε ο ΟΦΗ στην Ριζούπολη με τον Απόλλωνα. Πήρε τον βαθμό, απέναντι σε ένα αντίπαλο με τους ίδιους στόχους και βλέπει με αισιοδοξία τα ντέρμπι που έρχονται με τη Λαμία το Σάββατο στο Γεντί Κουλέ και εκείνο που ακολουθεί με τον Αρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης».
Ο Απόλλων απείλησε τον ΟΦΗ, μόνο με μια κεφαλιά του Πετρόπουλου, στο 74' απο φάουλ του Κονέ (μπλόκαρε ο Δερμιτζάκης), ενώ είχε και δυο μακρινά σούτ με τον Ντάσιο στο 19' (έδιξε ο Δερμιτζάκης) και τον Αλμπάνη στο 86' (άουτ).
Αριστη αμυντική λειτουργία -σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο του προηγούμενου αγώνα με τον Αχαρναικό-καλή κυκλοφορία της μπάλας και μαχητικό παιχνίδι απο τον ΟΦΗ, ο οποίος ήταν απο το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό στο πνεύμα του παιχνιδιού.
Διαιτητής: Κατσκογιάννης (Ηπείρου)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Γεωργακόπουλος, Πάνος, Δεληζήσης, Κύργιας (54' λ.τ. Τσιάρας), Βαλεριάνος, Ντάσιος, Κάσσος (79' Τζάνης), Κρητικός (89' Σιατραβάνης), Πετρόπουλος, Κονέ, Αλμπάνης.
ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Όστοϊτς, Κώτσιος (79' λ.τ. Νάστος), Κοιλιάρας, Χύζι (60' Μητρόπουλος), Αντουκόρ, Χαντί, Ραντί (67' Μάνος), Μιλοσάβλιεβ, Βουό.

Καλά στην υγεία του ο κώτσιος

Στο 74’ ο Ηλίας Κώτσιος σηκώθηκε πολύ ψηλά για κεφαλιά, αλλά ο συμπαίκτης του Οστοιτς τον χτύπησέ άθελά του σε ευαίσθητο σημείο στο κεφάλι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, ο έμπειρος άσος να χάσει τις αισθήσεις του και να τις ανακτήσει με αποτέλεσμα να "παγώσουν" όλοι στο γήπεδο αλλά, ευτυχώς, έπειτα από λίγα λεπτά αποχώρησε υποβασταζόμενος.