Γερμανία και Χιλή στους ''4'' του κυπέλλου Συνομοσπονδιών (video)

clock 21:13 | 25/06/2017

Η Γερμανία και η Χιλή πήραν τα δύο τελευταία εισιτήρια για τους ημιτελικούς του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών της Ρωσίας. Τα «πάντσερ» επικράτησαν με 3-1 του Καμερούν και στην 29/06 θα αντιμετωπίσουν το Μεξικό, ενώ μία ημέρα νωρίτερα, η Χιλή που αναδείχθηκε ισόπαλη με την Αυστραλία, θα παίξει κόντρα στην Πορτογαλία.
  Μετά το «στείρο» πρώτο 45λεπτο στο Σότσι, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τον Ντεμιρμπέϊ στο 48΄ και λίγο αργότερα ο Βέρνερ έκανε το 2-0. Παρά την αποβολή του Μαμπουκά στο 64΄, οι «αδάμαστοι λέοντες» μείωσαν με τον Αμπουμπακάρ στο 79΄, ωστόσο, τρία λεπτά και πάλι ο Βέρνερ «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του Λεβ.

Πάλεψε η Αυστραλία στη Μόσχα και μέχρι το 67΄ κρατούσε την πρόκριση στην τετράδα με το γκολ του Τροϊσί στο 42΄, αλλά ο Ροντρίγκες έφερε το ματς στα ίσια για τους Χιλιανούς και με την ισοπαλία αυτή η ομάδα του Πίτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του τουρνουά.